22.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyššia cena ešte neznamená vyššiu kvalitu

Slovensko v produkcii konzumných slepačích vajec dlhodobo dokáže vyrobiť viac ako je domáca spotreba.

V roku 2017 sa sebestačnosť v produkcii vajec dostala na úroveň 106,6 %, čo znamená, že hydinári vyprodukovali 1,270 miliardy ks vajec, čo predstavuje nárast oproti roku 2016 o 2,4 % - o 29,5 miliónov kusov.

Reťazce diktujú  hydinárom

Je však namieste otázka: Ako to bude so sebestačnosťou v produkcii vajec v SR v najbližšom období? „Na Slovensku zaznamenávame v poslednom období tlak obchodných reťazcov na zvyšovanie ponuky vajec z podstielkových chovov. Takmer všetky zahraničné obchodné reťazce už v priebehu minulého roka 2017 deklarovali, že od roku 2025 nebudú vo svojich prevádzkach predávať spotrebiteľom vajcia z klietkových chovov. V ponuke budú mať iba vajcia podstielkové, z voľných výbehov a z biochovov. Ako dôvod uviedli tlak spotrebiteľov na nákup tohto typu vajec?! Napriek predtým deklarovanému roku 2025 už v apríli 2018 oznámili dva zahraničné reťazce producentom vajec v SR informáciu, že už v priebehu roku 2018 nebudú nakupovať žiadne slovenské klietkové vajcia do malých balení (6 ks, 10 ks), jedine vajcia podstielkové. V ČR tento svoj zámer už realizovali,“ hovorí riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Únia hydinárov Slovenska (ÚHS), ako aj producenti vajec v Slovenskej republike považujú tento tlak zahraničných obchodných reťazcov za neopodstatnený z pohľadu podmienok v chove nosníc na Slovensku. Za posledných 10 rokov je štruktúra chovov v SR stále na približne rovnakej úrovni. Klietkové chovy majú podiel 88,5 % na chove nosníc v SR, podstielkové chovy majú podiel iba 11 %, podiel biologických chovov a chovov s voľným výbehom je iba na úrovni 0,5 %.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 26, v Téme týždňa s názvom CHOV HYDINY.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down