17.10.2014 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyššia ochrana vody má podľa P. Žigu miesto v Ústave SR, P.Muranský má iný názor

Vyššia ochrana vody má svoje miesto v Ústave SR. Myslí si to minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD), ktorý považuje vodu za strategickú surovinu, ktorú treba chrániť pre budúce generácie.

Peter Muranský z KDH má na ústavnú zmenu týkajúcu sa ochrany vody iný názor. "Ja som presvedčený, že takáto úprava do ústavy nepatrí. Trošku przníme ústavu, keď hovoríme o spotrebiteľských obaloch a podobne," vyhlásil v úvode štvrtého rokovacieho dňa 39. schôdze Národnej rady SR Muranský.
Zdôraznil, že pokiaľ bude prijatý pripravený vodný zákon, novelizácia základného zákona štátu by nebola potrebná. Vodný zákon je v druhom čítaní, s jeho prijatím sa však čaká na rozhodnutie o zmene Ústavy SR.
Pre vodný zákon čelil minister Žiga kritike opozície. Vodným zákonom chce minister okrem iného zakázať vývoz vody do zahraničia. Opozícia ho však upodozrieva zo zámeru privatizovať vodu. Žiga to odmieta. Vláda na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) reagovala návrhom na zmenu ústavy.
Na úpravu základného zákona štátu je potrebných 90 poslaneckých hlasov. Smer-SD ich má 83, bude teda potrebovať minimálne sedem opozičných poslancov.
V Ústave SR má byť zakotvené, že vodu odobratú z vodných útvarov na území SR nebude možné cezhranične prepravovať dopravnými prostriedkami a potrubím. Zákaz však nemá byť absolútny. Výnimka má byť pri vývoze pitnej vody a minerálnej vody balenej do spotrebiteľských obalov na území Slovenska, ako aj v prípadoch cezhraničnej humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch.
Minister Žiga diskutoval s opozíciou o znení novelizácie, v dnešnej rozprave pripustil ešte zmeny vo svojom návrhu. "Som pripravený diskutovať aj o ďalších pozmeňujúcich návrhoch," odkázal poslancom.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down