06.07.2021 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj autonómnych traktorov pokračuje

Rastúca populácia stavia poľnohospodárstvo pred nové výzvy. Ľudia jednoducho potrebujú jesť, a preto je potrebné vyrábať čoraz viac potravín. To má vo svojej podstate tri možné riešenia. Prvým by bolo pestovať plodiny na väčšej ploche poľnohospodárskej pôdy. Lenže poľnohospodárska pôda nepribúda, skôr naopak, čoraz viac nám mizne pod nohami, najmä kvôli zástavbe. Tadiaľto teda cesta nevedie. Ďalšie riešenie vychádza priamo od ľudí - trochu sa uskromniť. Individuálne rozhodnutie človeka síce šľachtí, ale vo finále sa hlad jednoducho neukojí. Keď napríklad mäso nespotrebuje jeden človek, určite sa nájde niekto iný, kto sa do hovädzieho steaku, alebo bravčového rezňa zahryzne. Na skromnosť viac ako 7,5 miliardy ľudí sa spoľahnúť nedá. Zostava teda posledný variant - zefektívnenie toho, čo máme.

To, čo nám so zvýšením efektívnosti výroby môže pomôcť, sú predovšetkým snahy o udržateľnú intenzifikáciu výroby prostredníctvom tzv. „Poľnohospodárstva 4.0“. Jeho pilierom sú moderné technológie s využitím prvkov umelej inteligencie a autonómnych systémov. O niektorých znakoch „Poľnohospodárstva 4.0“ už boli poskytnuté aspoň niektoré čiastočné informácie aj v článkoch zverejnených v tomto týždenníku v predchádzajúcom období.

Poľnohospodárstvo je všeobecne úzko späté s mobilitou. Pretože keď sa povie pole, automaticky si ho predstavíme s traktorom a za ním pripojeným náradím, alebo so samohybným strojom. Čo si je treba uvedomiť je fakt, že poľnohospodárska technika sa pohybuje na obrovských plochách. Keď sa pohybuje a pracuje, je to v poriadku, aj keď prevádzka a obsluha techniky stojí nejaké peniaze. Horšie je, keď technika stojí na mieste a nevykonáva svoju prácu, pretože aj vtedy obsluha techniky stojí nejaké peniaze. Už niekoľko rokov teda poľnohospodárske spoločnosti využívajú GPS navigácie a snažia sa o sledovanie prevádzky techniky a o to, aby technika bola využitá v maximálnej možnej miere a hlavne tam, kde je to potrebné.

Mobilné stroje už máme dnes „napchaté“ modernými technológiami. Vďaka satelitom traktor dokážete naviesť pripojené náradie na prácu s presnosťou na cca 2,5 centimetra. A práve takto malá odchýlka rozhoduje o precíznom využití celej plochy. Takže so strojmi a presnosťou ich práce problém nie, pre zefektívnenie využívania strojov je potrebné zefektívniť prácu obsluhy strojov – ľudí.

V jednom z článkov sme poukázali na fakt, že podľa niektorých „vizionárov“ sa blíži doba, kedy nebudú potrební ani vodiči áut, ani vodiči poľnohospodárskych strojov. Každého človeka nahradí umelá inteligencia a technológie autonómneho riadenia. V oblasti poľnohospodárstva to dáva zmysel, pretože možno ušetriť ako čas, tak aj náklady. A pole predsa len nie je cesta, kde by hrozilo veľké nebezpečenstvo. Autonómne traktory budú využívať celý rad najmodernejších technológií ako pre komunikáciu, tak i pre zabránenie možnému poškodeniu seba samého či ľudí, zvierat, a pod.

Ak vychádzame z poznatku, že prevažujúcu časť mobilnej techniky v poľnohospodárstve predstavujú súpravy tvorené traktorom s pripojeným pracovným strojom (náradím), tak autonómna prevádzka sa týka predovšetkým traktora bez obsluhy. V súčasnosti sú už takéto traktory niektorými svetovými výrobcami prezentované, aj keď pri prezentáciách nie vždy ide o stroj ako taký, ale o technológiu autonómneho stroja. Aj keď výsledky testovania vo väčšine prípadov nie sú ešte k dispozícii, výrobcovia zatiaľ dávajú aspoň nahliadnuť do nie príliš vzdialenej budúcnosti naplnenej zaujímavými nápadmi.

Niektorým novinkám z oblasti výroby a prevádzky autonómnych traktorov, ktoré predstavili ich výrobcovia v posledných rokoch, sme sa na stránkach tohto týždenníka venovali približne pred rokom. Vo voľnom pokračovaní sa pokúsime predstaviť ďalšie zo zaujímavých noviniek.

V Minsku predstavili prvý autonómny traktor

Pri príležitosti konania osláv v rámci 75. výročia traktorového závodu MTZ Belarus v Minsku bol širokej verejnosti predstavený celý rad najrôznejších tu vyrábaných modelov traktorov. Nechýbali historické aj moderné kúsky. Vrcholom sprievodného programu bolo predstavenie autonómneho traktora bieloruskej výroby. Stroj nesie označenie Belarus 3523. Na vývoji a výrobe autonómneho traktora Belarus 3523 sa podieľala konštrukčná kancelária Minského traktorového závodu a špecialisti Spoločného inštitútu strojného inžinierstva Bieloruskej národnej akadémie vied.

Traktor má konvenčné tvary aj konštrukciu - chýba len kabína. Na mieste, kde sa inak nachádza kabína, sú inštalované antény a hardvér pre komunikáciu a ovládanie stroja.

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down