12.08.2014 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj spotrebiteľských cien ovplyvnia aj ruské sankcie na potraviny

Vývoj spotrebiteľských cien na Slovensku by mohli v najbližších mesiacoch ovplyvniť aj sankcie, ktoré zaviedlo Rusko na potraviny dovážané z Európy.

"Ceny potravín v spojitosti s aktuálnym zavádzaním opatrení proti dovozu vybraných druhov potravinárskeho sortimentu do Ruska predstavujú spolu s faktorom možnej dobrej úrody určité dezinflačné riziko," konštatujú vo svojom komentári analytici Národnej banky Slovenska (NBS).
Ako uviedli, uvedené riziko sa však v súčasnosti netýka celého spektra spracovaných a nespracovaných potravín. "Aktuálne, opatreniami dotknuté druhy potravín, akými sú mlieko, mliečne výrobky, vybrané druhy mäsa, ovocie a zelenina, predstavujú na Slovensku približne šesť percent spotrebného koša," vyčíslili analytici NBS.
Podľa nich tak očakávaný previs ponuky vybraného sortimentu na otvorenom európskom trhu môže s určitým časovým oneskorením tlačiť smerom k nižšej rovnovážnej cenovej hladine cien aj na Slovensku. Tento vývoj by mohol podľa analytikov slovenskej centrálnej banky vytvoriť priestor pre nižšiu ako aktuálne predpokladanú infláciu najmä v roku 2015. "Otázne bude, aká časť prebytkov tovarov sa umiestni v tretích krajinách, ale aj to, ako bude dochádzať k znižovaniu produkcie s vplyvom na zamestnanosť a domáci dopyt," dodali analytici.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down