10.01.2023 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz obilia z Ukrajiny klesol o takmer 30 %

Ukrajina vyviezla od začiatku súčasnej sezóny viac než 23 miliónov ton obilia. V porovnaní s exportom v predchádzajúcej sezóne to znamená pokles o takmer 30 %. Poukázali na to tento týždeň zverejnené údaje ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva, o ktorých informovala agentúra Reuters.

Ministerstvo uviedlo, že od začiatku sezóny 2022/2023, ktorá sa začala v júli, vyviezla Ukrajina zhruba 23,6 milióna ton obilia. V rovnakom období predchádzajúcej sezóny vyviezla krajina 33,5 milióna ton. Z uvedeného množstva exportovala Ukrajina 8,6 milióna ton pšenice, 13,3 milióna ton kukurice a približne 1,7 milióna ton jačmeňa.
      Objem vývozu v tejto sezóne klesol najmä v dôsledku blokády troch ukrajinských čiernomorských prístavov zo strany Ruska. Tie Moskva blokovala takmer šesť mesiacov, po rokovaniach medzi Moskvou a Kyjevom pod záštitou OSN a Turecka ich však Rusko koncom júla odblokovalo.
      Ukrajinská vláda zároveň uviedla, že v tomto roku by mohla úroda obilia na Ukrajine dosiahnuť okolo 51 miliónov ton. V roku 2021, ktorý nebol poznačený vojnou, zožali na Ukrajine rekordných 86 miliónov ton.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down