20.02.2023 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz obilia z Ukrajiny v sezóne 2022/23 zatiaľ klesol o 28,7 %

Vývoz obilia z Ukrajiny v sezóne 2022/2023 zatiaľ klesol o 28,7 % na 30,3 milióna ton. Dôvodom bola menšia úroda a logistické ťažkosti po invázii ruskej armády na Ukrajinu. Ukázali to v pondelok údaje ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ukrajina v aktuálnej sezóne, ktorá sa začala vlani v lete, doteraz vyviezla približne 10,8 milióna ton pšenice, 17,4 milióna ton kukurice a asi 2 milióny ton jačmeňa. Objem vývozu v rovnakej fáze predchádzajúcej sezóny 2021/22 bol takmer 42,5 milióna ton.
      Vlani koncom júla boli po niekoľkomesačnej blokáde po invázii ruskej armády koncom februára 2022 odblokované tri ukrajinské čiernomorské prístavy na základe dohody medzi Moskvou a Kyjevom, ktorú sprostredkovali OSN a Turecko.
      Ukrajina však opakovane obvinila Rusko, že zdržiava inšpekcie lodí, ktoré prepravujú ukrajinské poľnohospodárske produkty, čo vedie k zníženiu zásielok a stratám pre obchodníkov.
      Ukrajina minulý týždeň apelovala na OSN a Turecko, aby tlačili na Rusko, nech prestane brániť vývozu obilia z Ukrajiny, keďže ním zásobuje milióny ľudí, a nepoužívalo jedlo ako zbraň.
      Produkcia obilia na Ukrajine, ktorá je jeho významným svetovým pestovateľom a vývozcom, v kalendárnom roku 2022 pravdepodobne klesla na približne 51 miliónov ton čistej hmotnosti, z rekordných 86 miliónov ton v roku 2021. Ukrajinské úrady obvinili z tohto poklesu nepriateľské akcie vo východných, severných a južných regiónoch krajiny.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down