04.10.2016 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzťahy farmárov a poľnohospodárov nepotrebujú európsku reguláciu

Niektoré oblasti nepotrebujú reguláciu na európskej úrovni a vzťahy medzi poľnohospodármi a obchodníkmi sú dobrým príkladom. V rozhovore pre TASR to vyhlásil poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (KDH).

ŠTRASBURG. Lepšie podnikateľské prostredie a viac aktivity zo strany farmárov aj obchodníkov – to sú podľa Štefanca riešenia, ktoré dodávateľsko-odberateľské vzťahy v poľnohospodárstve posunú vpred. Farmárov vyzval, aby sa namiesto inštitucionálnej podpory združovali vlastnými silami a vytvárali tlak na obchodníkov.

Uviedol aj príklady zo zahraničia, ktorými by sa Slovensko mohlo inšpirovať. Vo Francúzsku sa osvedčilo monitorovanie cien a zverejňovanie marží predajcov i výrobcov poľnohospodárskych produktov. Na predajcov zas apeluje, aby si zobrali príklad z Českej republiky, kde obchodníci začali sami vytvárať etické kódexy a  snažia sa kultivovať vzťahy so svojimi dodávateľmi.

Zmienil aj negatívny príklad, konkrétne slovenský zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných reťazcoch. "Tento zákon nefunguje - farmárom nepriniesol lepšiu ochranu a spotrebitelia zas nepociťujú vyššiu kvalitu, preto by sme niečo podobné nemali opakovať na európskej úrovni," skonštatoval europoslanec.

Kritikou nešetril ani na adresu európskej poľnohospodárskej politiky, ktorej prislúcha až 41 % rozpočtu EÚ. "Naši farmári právom kritizujú túto politiku a kritizujem ju aj ja, pretože nie je spravodlivá," dal za pravdu agronómom Štefanec. Za výsledok nefunkčnej poľnohospodárskej politiky považuje neprimerane vysokú cenu potravín.

Slovenskí farmári podľa neho nemajú rovnaké podmienky ako ich kolegovia v silnejších štátoch únie. Dotácie v tejto oblasti by rád postupne znižoval a dostal na jednotnú úroveň. Pre TASR uviedol, že sa nebráni ani podpore začínajúcich farmárov, pretože viac poľnohospodárov na trhu môže vytvoriť väčšiu konkurenciu na trhu, čo prináša lepšie ceny a kvalitu pre zákazníkov.

V tomto duchu vníma aj pripravovanú zmluvu o voľnom obchode s USA, známu pod skratkou TTIP. Štefanec vysvetlil, že zmluva rozšíri trh, čo môže byť pre slovenskú ekonomiku jednoznačne zameranú na vývoz výhodné. Poctiví a snaživí podnikatelia sa podľa neho nemajú dôvod báť väčšej konkurencie. Zároveň ubezpečil, že spotrebiteľské štandardy aj po uzavretí TTIP zostanú zachované a legislatíva v oblasti geneticky modifikovaných potravín ostáva v rukách národných štátov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down