14.03.2022 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Webinár pre začínajúcich chovateľov kôz

Občianske združenie pri Zväze chovateľov oviec a kôz na Slovensku, družstvo (ZCHOK) uskutočnilo 7. marca v rámci projektu „Mladý začínajúci farmár“ bezplatný vzdelávací webinár.

 

Cieľom „živého“ online seminára na tému Mladý začínajúci chovateľ kôz bolo poskytnúť záujemcom o chov týchto malých prežúvavcov kompletný prístup k informáciám „ako začať“. Vďaka virtuálnemu stretnutiu cez internet sa budúci chovatelia mohli dozvedieť viac o aktuálnej situácii v chove kôz na Slovensku, mohli si vypočuť dôležité rady potrebné pri založení chovu, výbere jedincov či o kontrole úžitkovosti a mohli tiež diskutovať.
„Chov kôz patrí k neodmysliteľnej časti živočíšnej výroby na celom svete a výnimkou nie je ani SR. Chov kôz je u nás silný, aj keď v menších počtoch ako by sme chceli,“ uviedol na začiatku vysielania Bc. Andrej Smetanka, samostatný šľachtiteľ ZCHOK.
Z historického hľadiska patrí koziarstvo k našej chovateľskej tradícii. „Aj keď je pravda, že chov dojných alebo úžitkovo inak zameraných kôz z pohľadu početných stavov, z pohľadu ekonomického a tiež dopytu po živočíšnych produktoch zo strany širokej verejnosti nepatrí medzi najsilnejšie zložky chovu hospodárskych zvierat. Tradičné chovateľstvo sa však v priebehu posledných rokov mení, formuje a nadobúda isté špecifiká. Vidíme akési „svetlo na konci tunela“, vzniká priestor na to, aby ho chovatelia vyplnili,“ konštatoval odborník.

Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 11.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down