Z mäsových plemien vynikli najmä „šaroláky“

Chovatelia mäsového hovädzieho dobytka predstavili na 16. Národnej výstave hospodárskych zvierat v Nitre vyše 40 zvierat rôznych mäsových plemien a ich krížencov.

Agrokomplex 2023

Šampiónom mäsových plemien sa stal plemenný býk plemena charolais od chovateľa AGROSPOL Hontianske Nemce, družstvo. Ide o 4,5 ročného býka menom Patrick, ktorý pôsobí v plemenitbe na farme. Napriek jeho vysokej hmotnosti 1 205 kg má excelentné končatiny, výborné osvalenie, dobrú chrbtovú líniu a celkovú harmónia tela. Pri jeho čistom francúzskom pôvode (narodený a odchovaný na Slovensku) je veľký predpoklad, že bude mať kvalitné potomstvo.
Šampiónkou mäsových plemien bola vyhlásená krava s teľaťom plemena charolais z chovu ZEMEDAR s. r. o., Poprad. Zaujala najmä svojím potomkom býčkom, ktorý vo veku 5 mesiacov dosiahol hmotnosť 276 kg, čo predstavuje plemenný štandard pre hmotnosť vo veku 7 mesiacov. Krava je na treťom teľati; pôvod je kombináciou matky nakúpenej v ČR a býka odchovaného v SR. Chovateľ si od tejto kravy nechal do chovu jalovičku narodenú v roku 2021, čo svedčí o kvalite matky. Napriek vysokej hmotnosti potomka si krava udržala hmotnosť 878 kg, čo je nadštandard plemena a kladom sú tiež jej kapacitné rozmery.

Situácia je náročná

Podľa slov Ing. Ivana Nemčovského, výkonného riaditeľa Zväzu chovateľov mäsového dobytka na Slovensku - družstvo (ZCHMD), situácia v chove mäsového dobytka je vzhľadom na zvyšujúce sa vstupné náklady náročná.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 36.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down