03.05.2023 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z pomoci EÚ pre farmárov piatich krajín Slovensko získa 5,24 milióna eur

Európska komisia (EK) v utorok (2. 5.) večer dočasne zakázala dovoz pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski v stredu spresnil, že tieto opatrenia budú doplnené finančnou podporou vo výške 100 miliónov eur pre poľnohospodárov z Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Slovensko získa 5,24 milióna eur.
        Komisia uviedla, že ide o reakciu na vážne logistické problémy, ktoré sa vyskytli v piatich členských štátoch vrátane Slovenska, v súvislosti s dovozom niektorých agrokomodít z Ukrajiny po uvoľnení colných bariér a zrušení kvót.
        "Mojou prioritou bolo pracovať na spoločnom európskom riešení, ktoré podporí farmárov najviac postihnutých zvýšeným dovozom z Ukrajiny," uviedol Wojciechowski na svojom účte na Twitteri.
        Komisár potvrdil, že exekutíva EÚ navrhla prideliť 100 miliónov eur poľnohospodárom v členských štátoch "prvej línie" vystavenia sa dovozom z Ukrajiny. Komisia pre Bulharsko vyčlenila 9,77 milióna eur, Maďarsko dostane 15,93 milióna eur, Poľsko získa 39,33 milióna eur, Rumunsko 29,73 milióna eur a pre Slovensko je určených 5,24 milióna eur.
        Komisia v utorok zdôraznila, že Bulharsko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko sa zaviazali zrušiť nedávno prijaté jednostranné opatrenia týkajúce sa pšenice, kukurice, repky a slnečnice, ale tiež akýchkoľvek iných produktov pochádzajúcich z Ukrajiny, aby sa mohli stať príjemcami dodatočnej finančnej pomoci pre farmárov.
        Wojciechowski pripomenul, že návrh EK umožňuje doplniť túto finančnú podporu z rozpočtu EÚ až do výšky 200 % o národné subvencie. Zároveň dodal, že v rámci exekutívy EÚ bude aj naďalej pokračovať v práci s cieľom posilniť solidaritu s poľnohospodármi z uvedených piatich členských krajín a zachovať zároveň solidaritu s Ukrajinou, ktorá čelí ruskej agresii.
        Komisia je pripravená preventívne opatrenia na zákaz dovozu pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny predĺžiť aj po 5. júni.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down