16.07.2014 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z potravinovej sebestačnosti sa stáva fatamorgána

Slovenská národná strana (SNS) považuje hospodárske výsledky v odvetviach poľnohospodárstva a potravinárstva v roku 2013 za veľmi slabé. "Pritom strata rezortu vo výške 6,3 milióna eur bola dosiahnutá v klimaticky priaznivom roku," uviedol pre TASR člen odborného kabinetu strany, exminister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.

"SNS považuje pôdohospodárstvo za kľúčové v našej krajine, nielen preto, že Slovensko bolo tradičnou poľnohospodárskou krajinou. Namiesto rozvoja tohto odvetvia však pozorujeme úpadok poľnohospodárstva a potravinárstva," vyhlásil. Upozornil, že vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal zintenzívniť podporu sektorov, ktoré sú potenciálnymi zdrojmi zamestnanosti. "A na Slovensku túto šancu má pôdohospodárstvo," podčiarkol Chovan.
Tvrdí, že počas dvojročného pôsobenia súčasnej vlády stratilo slovenské poľnohospodárstvo takmer osem percent zamestnancov. "Zamestnanosť poklesla z 51.600 pracovníkov v roku 2011 na 47.800 na konci roka 2013. Vláda pritom v Akčnom pláne rozvoja pôdohospodárstva do roku 2020, schválenom v januári tohto roka, prognózuje nárast zamestnanosti v roku 2014 o 4657 pracovníkov," vyčíslil Chovan. Podľa neho sa však ukazuje, že tieto plány sú nereálne už niekoľko mesiacov po ich schválení.
Namiesto deklarovanej pomoci poľnohospodárom a potravinárom k reštartu produkcie slovenských potravín podľa neho vláda produkuje systémové chyby, ktoré sa premietajú do výsledkov hospodárenia podnikov. "Napríklad vládnymi opatreniami sa obmedzuje prístup poľnohospodárov k pracovným silám v sezónnych poľnohospodárskych prácach zamestnávaným cez dohody o vykonaní práce, negatívne pôsobí aj zavádzanie poplatkov za využívanie závlahovej vody a zvyšovanie byrokratického zaťaženia podnikateľov na pôde," vysvetlil Chovan.
Dodal, že vláda by mala pre rozvoj tohto rezortu zjednodušiť využívanie dohôd o vykonaní práce a minimálne znížiť, ak nie vôbec zrušiť, ich odvodové zaťaženie, ako aj zrušiť rozhodnutie o spoplatnení závlahovej vody. "Navyše, štátna pomoc pôdohospodárom je na Slovensku takmer nulová, preto za veľmi dôležité považujeme zaviesť primeranú štátnu pomoc tak, ako je to v susedných krajinách, napríklad v Česku alebo Rakúsku," uzavrel Chovan.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down