14.05.2014 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o ochrane pôdy je podľa ministra Ľ. Jahnátka zásadnou reformou

Zamedziť špekulatívnemu nakupovaniu slovenskej poľnohospodárskej pôdy a naopak, dať ju do rúk tým, ktorí na nej reálne pracujú. To je podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD) základný úmysel novely zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Plénum o nej práve diskutuje v parlamente v prvom čítaní.

"Som si vedomý toho, že tento zákon znamená jednu základnú a zásadnú reformu v oblasti poľnohospodárskej pôdy," zdôraznil Jahnátek v úvode druhého rokovacieho dňa 35. schôdze Národnej rady (NR) SR. V Európskej únii (EÚ) je podľa jeho slov v priemere 50 % pôdy v rukách tých, ktorí na nej reálne hospodária. Na Slovensku je to však len 5 %, zvyšných 95 % pôdy je v nájomnom vzťahu.
Podľa ministra si zároveň všetky štáty EÚ prísne regulujú trh s poľnohospodárskou pôdou. "Maďarsko má napríklad takisto komplikovaný prístup k nákupu pôdy," doplnil Jahnátek. Právnické osoby si tam podľa jeho slov nemôžu nakupovať pôdu, môžu tak urobiť len fyzické osoby.
Novela zákona z dielne rezortu pôdohospodárstva by mala nadobudnúť účinnosť od 1. júna tohto roku. Po novom by si mali pôdu, ktorá má naďalej slúžiť svojmu účelu, prednostne nadobúdať osoby, ktoré podnikajú alebo pracujú v poľnohospodárskej výrobe najmenej tri roky. Po prerokovaní tohto bodu programu čakajú na poslancov ďalšie neprerokované vládne návrhy zákonov.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down