09.07.2014 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o pôde nerieši jej ochranu pred zahraničnými subjektmi

Cieľom zákona o poľnohospodárskom pozemku nie je ochrana pred výpredajom slovenskej pôdy zahraničným subjektom, ale šikanovanie slovenských občanov, slovenských vlastníkov. Konštatoval to dnes na tlačovej konferencii poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Muránsky (KDH) spolu s kolegami z opozície Zsoltom Simonom (Most-Híd) a Ľubomírom Galkom (SaS) v súvislosti s minulotýždňovým podaním zákona na Ústavný súd (ÚS) SR.

"Domnievame sa, že tento zákon je jednoznačne v rozpore s Ústavou SR, pretože veľmi vážnym spôsobom narúša súkromno-vlastnícke vzťahy, obmedzuje predaj a nadobúdanie poľnohospodárskej pôdy, predovšetkým našimi občanmi, a nie občanmi cudzích štátov," uviedol ďalej Muránsky.
Cieľom zákona je podľa jeho slov to, aby sa "za lacnú cenu" dostala poľnohospodárska pôda do rúk súčasných nájomcov pôdy. Im už však nič nebude brániť v tom, aby nadobudnutú pôdu následne predali zahraničným záujemcom.
Zahraničné subjekty si podľa Simona napriek spomínanému zákonu aj dnes prostredníctvom právnickej osoby môžu kúpiť na Slovensku ľubovoľné množstvo poľnohospodárskej pôdy. Za protiústavné považuje Simon aj obmedzenie práva v zákone komukoľvek darovať svoju pôdu. "Obmedzovanie predaja sa navyše vzťahuje len na poľnohospodársku pôdu, nevzťahuje sa na lesnú pôdu," zdôraznil.
Zákon obmedzujúci predaj pôdy je podľa Galka zákonom "pre niekoľko vyvolených veľkostatkárov". "Je namierený proti obrovskému množstvu bežných občanov – drobných vlastníkov slovenskej pôdy, výrazne zasahuje do vlastníckych práv. Sme preto presvedčení, že tento zákon je rozpore s ústavou," dodal Galko.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR rešpektuje právo poslancov podať návrh na Ústavný súd SR, rovnako bude rešpektovať aj rozhodnutie súdu. "Ale z nášho pohľadu je zákon v poriadku a chráni pôdu či už pred domácimi alebo zahraničnými špekulantmi," povedal pre TASR v reakcii na opozičných poslancov hovorca agrorezortu Peter Hajnala.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down