28.12.2018 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zásobovanie vodou v maštali bez obmedzení

V moderných vonkajších maštaliach mrznú neizolované nápoje veľmi rýchlo. Aby to nemal mráz v maštali také ľahké, chovateľ by mal vykonať nasledujúce opatrenia.

Ak teplota vzduchu klesne pod 0 °C, musí sa chovateľ postarať o to, aby zásobovanie vodou v maštali nebolo obmedzené. Ako uviedla Nemecká poľnohospodárska spoločnosť (DLG e.V) vo svojom príspevku Zásobovanie vodou pre hovädzí dobytok, bezpečné zásobovanie vodou v zime začína mrazuvzdorným položením vodovodného potrubia.

  1. Správna hĺbka položenia vodovodného potrubia: Hĺbka položenia od 0,8 metra, podľa DLG, nie vždy stačí. V niektorých regiónoch sa preto odporúča hĺbka až 1,2 m. Tieto stavebné opatrenia by mali byť zohľadnené v pláne už skôr. V prípade, že stúpačky sú dlhšie ako jeden meter, nevystačí geotermálna energia na voľné udržanie. Ako rúry slúžia ohybné rúry z umelej hmoty, ktoré tak v zemi nie sú vystavené korózii. Pre skrutkovanie existujú fittingy vo všetkých dostupných priemeroch a materiáloch. Aby sa funkcia ventilov trvalo zachovala, vhodné je zabudovať filter.
  2. Zabezpečiť cirkuláciu vody v potrubí: Vodné obehové čerpadlá s integrovaným výhrevným agregátom zabránia zamrznutiu vodovodného potrubia a napájadiel. Potrubia môžu byť dodatočne zahrievané. Pri tomto postupe sú však dodatočné náklady pri plánovaní a uskutočnení uloženia vodovodného potrubia zodpovedajúco vysoké. Napájadlá, obehové čerpadlá a výhrevné agregáty musia byť spojené v jednom obvode. Pri vyhrievaní a cirkulácii vody vznikajú náklady na prúd. Tieto kolíšu podľa vonkajšej teploty v dôsledku zvýšených výdavkov na vykurovanie pri vyšších mínusových stupňoch. Spotreba energie obehového čerpadla kolíše podľa dĺžky potrubia a množstva vody. Obehové čerpadlo môže byť pripojené na potrubie až do dĺžky 350 metrov. Podľa DLG sa výdavky na prúd dajú minimalizovať automatickým regulovaním pomocou termostatu.
  3. Inštalovať zateplenie potrubia s termostatom

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 1.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down