29.05.2014 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zatraktívniť chceme odbory, o ktoré je medzi zamestnávateľmi záujem

Rapídny pokles záujmu zaznamenávajú na Slovensku stredné odborné školy prírodovedného zamerania. V tomto školskom roku sa na ne prihlásilo len okolo 150.000 študentov. Dramatický pokles záujmu o tento typ škôl patrí ku kľúčovým problémom nielen Slovenska, ale aj ostatných štátov Európskej únie, povedal na dnešnom valnom zhromaždení Zväzu elektrotechnického priemyslu (ZEP) v Bratislave minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD).

"Navrhujeme preto, aby zamestnávatelia mali možnosť uplatniť si úľavy na dani za výdavky spojené s výchovou a vzdelávaním žiakov stredných odborných škôl, s ktorými by mal zamestnávateľ uzavretú zmluvu, alebo za výdavky spojené s činnosťou strediska praktického vyučovania," priblížil minister.
Kritike podrobil roky 2000 až 2006, kedy sa na Slovensku podľa neho zlikvidoval kvalitne rozvinutý duálny systém vzdelávania. "Keďže záujem o stredné odborné školy má klesajúcu tendenciu, chceme zatraktívniť odbory, o ktoré je medzi zamestnávateľmi najväčší záujem a motivovať aj samotných študentov prostredníctvom systému hmotného a finančného zabezpečenia, či už formou štipendia alebo spolufinancovania nákladov na ubytovanie," priblížil Čaplovič.
"Posilniť by sa malo vyučovanie fyziky, matematiky, chémie a iných prírodovedných odborov aj na gymnáziách," myslí si. Podporu zo strany vlády podľa neho dostanú tie školy, ktoré si zriadia prírodovedné smery a zamestnávatelia, ktorí budú pripravovať študentov pre prax.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down