09.09.2016 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žatva hustosiatych obilnín a repky sa na Slovensku skončila

Žatva hustosiatych obilnín a repky sa na Slovensku skončila. Počasie v tomto roku pomohlo poľnohospodárom dosiahnuť vyššie úrody obilnín a repky, vývoj počasia však ovplyvnil kvalitu zberanej úrody. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Extrémne nízke nákupné ceny väčšiny obilnín podľa nej nepriniesli očakávané finančné prostriedky poľnohospodárom. "Ceny obilnín klesli až pod intervenčnú cenu, a tak niektoré poľnohospodárske subjekty predávali úrodu za ceny aktuálne pred dvadsiatimi rokmi, pričom náklady na vstupy za uvedené obdobie vzrástli niekoľkonásobne," zdôraznila.
"Znižujúci sa počet hospodárskych zvierat chovaných na Slovensku sa prejavil negatívne aj v sektore obilnín, keď nechováme dostatočný počet hospodárskych zvierat na produkciu kŕmneho obilia a jeho speňažovanie bez živočíšnej výroby nie je rentabilné," podčiarkla.
Informovala zároveň, že podľa monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory bola na monitorovaných plochách priemerná úroda hustosiatych obilnín 5,71 tony z hektára (t/ha) a repky 3,44 t/ha.
Pre daždivé leto, ktoré ovplyvnilo žatvu, podľa Holéciovej prišlo k zníženiu kvality obilnín a následne k zvýšeniu podielu kŕmneho obilia, čo malo negatívny vplyv na nákupné ceny obilnín.
"Po ukončení žatevných prác pokračujú poľnohospodárske subjekty v príprave pôdy na osev ozimín, ukončujú senážovanie a začínajú so silážovaním. Zároveň začali poľnohospodári s vyorávkou zemiakov," dodala hovorkyňa SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down