Žatva vo vyššie položených okresoch SR sa postupne končí

Žatva bola v 34. týždni na väčšine územia Slovenska ukončená, vo vyššie položených okresoch žatva postupne končí. Po zbere obilnín poľnohospodári vykonávajú prípravu pôdy pod oziminy. Zberové a pozberové práce spomalili dažde na väčšine územia Slovenska. Uviedol to dnes pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

„Znížené hektárové úrody sú u všetkých plodín spôsobené nízkymi zrážkami v období dozrievania zrna. Škody na poľnohospodárskych plodinách navyše vznikli aj vplyvom jarných mrazov a premnoženou poľovnou zverou. V mnohých regiónoch s rozsiahlou rozlohou sú výsledky v jednotlivých podnikoch značne rozdielne. Vysoké výpadky úrody však majú aj dlhodobo popredné podniky,“ priblížil.
Po zbere obilnín a repky nasleduje podľa Korpášových informácií predsejbová príprava pôdy pre ozimné plodiny, zber a konzervovanie krmovín. „Výšku úrody ovplyvnili aj rozdielne pôdne podmienky, agrotechnické operácie, výživa a odrodová skladba pestovaných plodín. Pretrvávajúce sucho ovplyvňuje aj doterajší vývoj úrod pri jesenných plodinách,“ spresnil.
Informoval zároveň, že kukurica má nevyvinuté klasy, preto prichádza aj ku silážovaniu kukurice, ktorá bola určená na zrno. „Slnečnica je často zakrpatená. Veľmi zle je na tom cukrová repa a aj zemiaky. Nižšie úrody predpokladajú napríklad aj pestovatelia chmeľu. Taktiež sú oveľa nižšie úrody krmovín a rastie ich cena. Závlahy sa v tejto situácii ukazujú ako nevyhnutné. Aktuálne prebieha predsejbová príprava pôdy pre ozimné plodiny, zber a konzervovanie krmovín,“ dodal Korpáš.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *