13.01.2015 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Záujem o cukor a biopalivo v EÚ klesá - a bude ešte horšie

Südzucker, najväčší európsky cukrovarnícky koncern, stále pociťuje pokles záujmu o svoj hlavný produkt, čo sa prejavuje aj na znižovaní spotrebiteľskej ceny cukru. Informuje o tom agentúra DPA.

Za prvých deväť mesiacov hospodárskeho roka 2014/2015, ktorý sa nemeckému koncernu začal 1. apríla 2014, klesol jeho prevádzkový zisk takmer o 70 % na 174 miliónov eur. Tržby v porovnaní s rovnakým obdobím bilančného roka 2013/2014 sa znížili o 11 % na 5,23 miliardy eur.
Südzucker a ostatné európske cukrovary budú od roku 2017 podnikať v ešte zložitejšej situácii. O dva roky sa totiž skončí v EÚ ochrana výroby cukru a jeho producenti pocítia priamy tlak konkurencie, ktorá je na svetovom trhu s touto komoditou silná.
Výrobcov cukru v EÚ zatiaľ chráni systém centrálne pridelených produkčných kvót, dovozné clá a úniové subvencie. Experti predpokladajú, že o dva roky dôjde k ďalšiemu prepadu ceny cukru.
Vedenie firmy Südzucker v dnešnej správe uviedlo, že jeho tržby klesajú aj preto, že sa znižuje záujem motoristov o biopalivá, pre ktoré je východiskovou látkou aj jeho základný produkt.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down