04.09.2015 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zber a konzervovania vlhkého kukuričného zrna

Plodinou, ktorá môže zásadným spôsobom ovplyvniť ekonomiku chovu hovädzieho dobytka a ošípaných, je kukurica. To, že existuje možnosť zberať, miagať, príp. šrotovať a uskladniť vlhké kukuričné zrno, zaradilo kukuricu medzi najefektívnejšie plodiny. V porovnaní so sušením sú náklady na jej spracovanie zanedbateľné, pritom z osiatej plochy možno získať väčšie množstvá vysoko produkčného krmiva ako napr. z porastov pšenice či jačmeňa.

Kukurica je obľúbená plodina pre výrobu konzervovaných krmovín na kŕmenie dobytka, a v poslednej dobe aj ako čoraz významnejšia surovina pre bioplynové stanice. Predstavuje vynikajúci zdroj energie, veľmi efektívne využíva vodu, ktorá je jej k dispozícii, a nemá úplne extrémne nároky na teplotu. Rozvoj pestovania kukurice bol sprevádzaný rozširovaním informácií o tejto plodine v poľnohospodárskej praxi. Každý pestovateľ si v súčasnosti môže vyberať z veľmi rozsiahlej ponuky odrôd. Technológie pestovania a zberu úrody kukurice prešli počas pomerne krátkej doby búrlivým rozvojom.

Kukurica sa stáva v súčasnosti plodinou výrazne ovplyvňujúcou ekonomiku poľnohospodárskych podnikov. Popri kvalitnej kukuričnej siláži, ktorá zostáva základnou zložkou výživy dobytka, je to kukuričné ​​zrno, ktoré nadobúda na význame, najmä vďaka stále sa rozširujúcim možnostiam zberu a konzervácie pri vyššej vlhkosti a pri využití v chovoch hovädzieho dobytka, ošípaných a hydiny. Pritom ide predovšetkým o ekonomický tlak na zlacnenie výroby živočíšnych produktov, ktorý mnohých chovateľov vedie k využívaniu koncentrovanej energie z čistého kukuričného zrna za nižších nákladov.

Celý článok v RN č. 37

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. JOZEF ĎUĎÁK, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down