23.07.2014 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zber ozimného jačmeňa a repky končí, pokračuje u ostatných letných plodín

Slovenskí poľnohospodári postupne končia zber ozimného jačmeňa i repky a v plnom prúde je už aj žatva ostatných letných plodín. Informoval o tom tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

"Z plochy, ktorú monitoruje SPPK, bolo k 21. júlu 2014 zozbieraných 96,3 % ozimného jačmeňa a 90,4 % repky. Priemerná hektárová (ha) úroda ozimného jačmeňa vychádza z doterajších hlásení regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr na 5,17 tony (t) a repky na 3,71 t, teda lepšie ako vlani. Najmä v prípade jačmeňov je však výrazne rozkolísaná ich kvalita," spresnil.
Z ostatných plodín podľa neho pokročil najviac zber jarného jačmeňa, ktorý sa už blíži k 70 % a pšenice, ktorú zozbierali zo 46,9 % monitorovaných plôch.
Informácie o kvalitatívnych výkyvoch sa podľa Nemca vzťahujú aj na tieto komodity, ale majú len predbežný charakter a rozhodujúce budú konečné hodnotenia tohtoročnej žatvy. V oblasti cenových ponúk na speňažovanie úrody nedochádza k posunu smerom hore, ale skôr k ďalšiemu poklesu, čo však súvisí s vývojom cien na európskych a svetových trhoch, ktoré sú určujúce pre vnútornú cenotvorbu v SR," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down