29.11.2022 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravie dojníc - predpoklad úspešnej produkcie a reprodukcie

Prosperita chovu je charakterizovaná triádou: zdravie – úžitkovosť – ekonomika.

Vypracovanie prevencie produkčných chorôb u dojníc je závislé od optimálnych nutričných a manažérskych stratégií, ako aj od detailného monitoringu klinických a subklinických ochorení.
V podstate by stádo malo byť hodnotené monitorovacími kritériami z každej kľúčovej stránky, pomocou stanovenia používaných preventívnych opatrení. Toto uplatnenie tiež napomáha diagnostike subklinických stavov a charakteristike celkovej prevalencie produkčných chorôb. Dokonca na farmách s relatívne nízkym výskytom porúch zdravotného stavu dojníc počas prechodného obdobia, môžu suboptimálne sociálne pomery, environmentálne podmienky, príjem krmiva, metabolický stav alebo imunitné funkcie narušiť schopnosti dojníc. Obmedzujú dosiahnutie ich genetického potenciálu z pohľadu vrcholu mliečnej úžitkovosti, čo má za následok významné ekonomické straty počas laktácie.
Nové zásahy počas obdobia zvýšených nutričných požiadaviek, ktoré budú znižovať a kontrolovať tukovú mobilizáciu by mali byť schopní farmári aplikovať v blízkej budúcnosti. Cieľom je predlžovanie produkčného veku dojníc cez využívanie pôvodných plemien a manažment pôvodných chovateľských systémov, ktoré sú bližšie prirodzeným podmienkam chovu – ide o využívanie objemového krmiva s vysokou koncentráciou sušiny, časovo dlhší pobyt dojníc na pastve, komfort dojníc pred a počas pôrodu a podobne.

Viac sa dočítate v príspevku Prof. GABRIELA KOVÁČA z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 49.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down