07.02.2023 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravotné problémy mladého hovädzieho dobytka

Príspevok pojednáva o významných chorobách mladého hovädzieho dobytka a má informačný charakter pre orientáciu farmárov a riešenie problémov priamo v chovateľských podmienkach, v úzkej súčinnosti s praktickými veterinárnymi lekármi.

Predstavou je priblížiť tieto problémy z pohľadu jednotlivých orgánov (choroby kože, oka, dýchacieho aparátu, srdcovo-cievneho aparátu, tráviaceho aparátu, vrátane chorôb pečene, uro-genitálneho aparátu, chorôb vyvíjajúcej sa mliečnej žľazy, pohybového aparátu, nervového aparátu) s poukázaním na ich špecifické charakteristiky a orientáciu, zvlášť pri prevencii ich výskytu.

Choroby kože
Parakeratóza – Parakeratosis
Ide o ochorenie mladých zvierat, charakterizované kožnými zmenami na hlave, krku a končatinách. Ich podstatou je neúplná keratinizácia buniek pokožky. Vznikajúce šupiny sú mäkké, mazľavé a pod nimi sa objavuje vlhký povrch kože. Rozlišujeme hereditárnu formu ochorenia (letálny faktor A46), ktorá sa vyskytuje u teliat východofrízskeho plemena ako tzv. zinkový absorpčný syndróm. Ďalšia forma je primárna parakeratóza, vyskytujúca sa u teliat a mladého hovädzieho dobytka všetkých plemien. Vyvoláva ju nedostatok zinku (Zn) alebo vysoký obsah vápnika v kŕmnej dávke. Parakeratóza je charakterizovaná pretrvávaním bunkových jadier v rohovej vrstve epidermy. Terapia sa realizuje len pri primárnej parakeratóze aplikáciou zinku v nárazovej dávke 5 mg/kg ž. hm. hlboko do krčnej svaloviny a pokračuje sa v dlhodobej perorálnej aplikácií solí Zn, najčastejšie oxidu zinočnatého (ZNO) v dávke 0,5 g na kus a deň.
V rámci prevencie musia byť zvieratá postihnuté hereditárnou formou ochorenia vyradené z chovu. Zároveň sa musia preverovať rodičovské páry, ktoré sú v pozitívnych prípadoch okamžite vylúčené z chovu. Pri prevencii je vhodné dlhodobo pridávať do krmiva ZnO alebo organické zlúčeniny Zn v polovičných dávkach  (0,25 g na zviera a deň).

Viac sa dočítate v príspevku Prof. MVDr. Gabriela Kováča, DrSc., Dip. ECBHM a kol. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down