25.04.2017 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelenine svitá na lepšie časy

Dňa 18. apríla 2017 v sa Maduniciach konalo Valné zhromaždenie Zväzu zeleninárov a zemiakárov Slovenska (ZZZS). Vďaka zlúčeniu Zväzu integrovanej produkcie zeleniny a Zeleninárskej únie Slovenska sa tak po dlhom čase podarilo zjednotiť 80 percent pestovateľov a výrobcov zeleniny na Slovensku.

Predsedom Zväzu zeleninárov a zemiakárov Slovenska sa stal Oliver Šiatkovský, podpredsedom sa stal Michal Šula a ďalšími členmi predstavenstva sú Ľubomír Šoky, Robert Kovács a Peter Slobodník. O cieľoch nového zväzu aj o perspektívach pestovania zeleniny na Slovensku sme sa rozprávali s predsedom ZZZS, Ing. Oliverom Šiatkovským.

 

Ako a prečo došlo k rozhodnutiu o spojení doteraz existujúcich zväzov združujúcich pestovateľov zeleniny?

 

Už dlhšie obdobie zeleninárov na Slovensku skôr ubúda ako pribúda. Radi by sme tento trend zmenili a jednou z ciest, ktorá by tomu mohla pomôcť, je spoločné zastupovanie zeleninárov, zemiakárov a pestovateľov zapojených do integrovanej produkcie. Do nej sme zapojení viac menej všetci veľkí zeleninári, preto podľa nás nemá význam, aby nás zastupovali 2-3 zväzy a sily boli roztrieštené. Všetci máme predsa jeden spoločný cieľ, ktorým je  zvýšiť percento vyprodukovanej zeleniny a zvýšiť sebestačnosť v zelenine na Slovensku, preto treba vystupovať spoločne.

Aké hlavné ciele a úlohy si Zväz stanovil?

 

V blízkej budúcnosti pripravujeme väčšiu konferenciu zeleninárov a zemiakárov kde budú mať možnosť vstúpiť do novovytvoreného zväzu aj menší alebo noví pestovatelia a tak by sme chceli rozšíriť členskú základňu. Čo sa týka hlavného cieľa, je ním zvýšenie atraktivity a posilnenie dobrého mena  slovenskej zeleniny a zemiakov pre slovenského spotrebiteľa, samozrejme aj zvýšenie konkurencieschopnosti slovenskej zeleniny a zemiakov vo vzťahu k obchodníkom. Chceme zastupovať záujmy pestovateľov zeleniny a zemiakov pri k tvorbe legislatívy, voči inštitúciám EÚ, orgánom štátnej správy a samosprávy.  V programe nášho zväzu bude tiež zahrnutá poradenská, vzdelávacia a propagačná činnosť.

Viac sa dočítate v 17. vydaní Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down