11.04.2019 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemiaky sú na Slovensku o polovicu drahšie ako vlani

Zemiaky sú na Slovensku o polovicu drahšie ako vlani. Informovala o tom Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva (SFD).

Uviedla, že vo februári 2019 sa zemiaky predávali v priemere za 0,82 eura za kilogram (kg). Oproti februáru 2018, kedy sa cena pohybovala v priemere na úrovni 0,54 eura/kg, ide o nárast ceny zemiakov o 51,5 %.
Poznamenala, že počas posledných 20 rokov, respektíve od začiatku milénia, sa zemiaky predávali za cenu vyššiu ako 0,80 eura/kg iba niekoľkokrát. Priemerná cena nad touto úrovňou tak je považovaná za maximum. Len pre zaujímavosť, priemerná cena zemiakov za posledných 10 rokov sa evidovala na úrovni 0,57 eura/kg.
Slovensko nie je podľa Sadovskej jedinou krajinou, ktorá sa "pasuje" so zdražovaním zemiakov na pultoch v obchodoch. Tento trend evidujú, a to pomerne výrazne aj v okolitých krajinách V4. V Maďarsku sa vo februári 2019 podľa údajov Eurostatu zaznamenal medziročný nárast ceny zemiakov o 68,9 %, v Českej republike o 58,9 %, v Poľsku o 52,8 %. V EÚ ako celku sú sumy na cenovkách zemiakov o 24,0 % vyššie ako vlani, v eurozóne o 19,1 %.
Upozornila, že konzumácia zemiakov má na Slovensku klesajúci trend. Kým pred 20 rokmi spotreboval Slovák v priemere 78,6 kg zemiakov ročne, pred desiatimi rokmi to bolo 58,7 kg a v roku 2017 už iba 48,9 kg. Odporúčaná hodnota ročnej dávky zemiakov na osobu je pritom 80,6 kg.
"V produkcii zemiakov nie sme sebestační, respektíve naša sebestačnosť sa pohybuje okolo úrovne 50 %. To znamená, že produkcia zemiakov v našej krajine tvorí asi polovicu zo spotreby. Čo si teda na Slovensku nevyprodukujeme, musíme si doviezť zo zahraničia," spresnila Sadovská.
Doplnila, že zberová plocha zemiakov sa na Slovensku v posledných rokov "scvrkáva". Kým pred 20 rokmi bola zberová plocha zemiakov na úrovni 32.500 hektárov (ha), pred desiatimi rokmi to bolo 17.800 ha, ale v roku 2017 sa zemiaky pestovali, respektíve zberová plocha predstavovala iba 7500 ha.
Dodala, že na problém zvyšujúcich sa cien zemiakov upozornili počas uplynulých dní naši susedia z Českej republiky. Ako dôvod uvádzajú sucho, a teda slabšiu úrodu vlani, ale problém vidia aj v skladovacích kapacitách. Zásoby domácich zemiakov tak podľa Sadovskej dochádzajú alebo došli a zemiaky sa momentálne dovážajú do obchodov za vyššie ceny. "Tento istý problém bol potvrdený pestovateľmi či producentmi aj na Slovensku," uzavrela Sadovská.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down