07.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ženy zarábajú o pätinu menej ako muži

Medzi platmi žien a mužov na Slovensku je rozdiel 21 percent. Ženy častejšie pracujú na pozíciách, ktoré sú horšie platené. Platový priemer na 10 najčastejšie hľadaných pozíciách cez portál Profesia.sk u žien je takmer o 100 eur nižší ako na 10 pozíciách, na ktorých sa najčastejšie chcú zamestnať muži.

Priemerný plat žien za posledný rok je podľa prieskumu Platy.sk 754 eur, priemerný plat mužov je 954 eur mesačne. „Keď sme porovnali platy na 10 najčastejšie uvádzaných pozíciách v životopisoch žien a mužov, platy na pozíciách uvádzaných u žien sú nižšie ako u mužov,“ povedal projektový manažér Platy.sk Miroslav Dravecký.
Aj v dôsledku výberu menej platených povolaní ženy už na začiatku kariéry zarábajú o 16 % menej ako muži. Postupne sa rozdiel medzi platmi mužov a žien ešte zväčšuje a vo vekovej kategórii od 25 do 34 rokov je už rozdiel medzi ich platmi 21 %. Najväčší rozdiel v platoch je vo veku od 35 do 44 rokov, keď dosahuje až 26 %.
V priemere je rozdiel medzi platmi žien a mužov na rovnakej pozícii 7 %. Na niektorých pozíciách je však zárobok ženy oproti mužovi nižší až o vyše štvrtinu. „Jedným z dôvodov, prečo ženy zarábajú aj na rovnakej pracovnej pozícii menej ako muži, môže byť nízka sebadôvera žien. Už v očakávaných platoch, ktoré ženy uvádzajú vo svojich životopisoch, vidíme, že majú nižšie platové očakávania ako muži,“ vysvetlil M. Dravecký. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down