06.03.2025 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žiadne vedenie doteraz potenciál MAS nepochopilo a nevyužilo

Národná sieť miestnych akčných skupín, ktorá združuje 78 miestnych akčných skupín (MAS) po celom Slovensku upozorňovala na situáciu s implementáciou opatrení a čerpaním finančných prostriedkov vyčlenených pre prístup LEADER dlhodobo.

Podrobnejšie sme sa spolu so Štefanom Škultétym, predsedom Národnej siete MAS pozreli na príčiny súčasného stavu, kedy je už viac-menej isté, že Slovensko príde o niekoľko desiatok miliónov eur, ktoré boli určené na podporu rozvoja vidieka prostredníctvom MAS z predchádzajúceho programového obdobia a budúce je tiež neisté.

Ako už bolo povedané v článku na 1. strane tohto vydania, problém žiadneho až nízkeho čerpania finančných prostriedkov nevznikol počas predchádzajúceho vedenia MPRV SR a PPA. Odkedy sa tento problém vlastne  vlečie?

Problém nízkeho čerpania je úplne inde, nie v tom, kto je pri moci. Pre nás bolo najzložitejšie to, že sa ľudia vo vedení často menili a teda každému novému riaditeľovi sme museli problematiku MAS vysvetľovať odznova. Tak ako aj teraz, aj predtým bol problém s komunikáciou, informovanosťou a metodickým usmernením MAS. Žiadne vedenie doteraz potenciál MAS nepochopilo a nevyužilo. Ak by áno, boli by kapacity MAS využívané aj v iných podporných programoch, ako napríklad v ČR.


Takže ani v rokoch 2012-2016, počas vlády SMERu, nefungoval LEADER bez problémov?

Určite nie. Práve v tom období boli postavené jeho základy, ktoré sa niekoľkokrát menili, kým vôbec mohli MAS vyhlásiť prvé výzvy na predkladanie projektov. Následne žiadatelia čakali na kontroly prvých projektov predložených v roku 2019 aj jeden - dva roky, počas ktorých sa na PPA projektov nikto ani nedotkol. Toto sa výraznejšie zmenilo až v posledných mesiacoch, kedy sa tempo kontroly výrazne zrýchlilo, v čom dávame ministerstvu aj PPA za pravdu. Určite to však teraz nie je bezproblémové ani teraz. Niečo sa podarilo vyriešiť, niečo nie a pribudli aj ďalšie problémy, na ktoré PPA ani ministerstvo nedokážu v poslednom roku implementácie flexibilne reagovať.

Nastavenie podmienok počas programového obdobia 2014-2022 pre fungovanie MAS, metodiky výberu projektov na úrovni MAS a ich schvaľovanie a následné vyplatenie prostriedkov cez PPA pre súčasné programové obdobie nastavovali ešte pred nástupom kritizovaného vedenia MPRV a PPA v roku 2020. Boli tieto podmienky nastavené správne? 

Podľa nášho názoru podmienky neboli nastavené správne. Prvým obrovským problémom bol samotný výber MAS. V rokoch 2015 - 2017 boli výzvy na ich výber niekoľkokrát vyhlásené a následne zrušené, pričom zakaždým sa podmienky menili. Po výbere MAS chýbala potrebná dokumentácia upravujúca procesy a postupy, prvé verzie príručiek boli vydané na prelome rokov 2018 - 2019. Vtedy mohli začať MAS s vyhlasovaním výziev pre miestne subjekty. Prvé prijaté projekty odišli na kontrolu na PPA v roku 2019 a na skontrolovanie museli čakať mesiace až roky. Koncom roka 2021 bola zazmluvnená len polovica z 800 projektov, ktorých výber PPA potvrdila, pričom v tom čase už bolo celkovo prijatých takmer 1800 projektov. Preto sa netreba čudovať, že čerpanie ku koncu roka 2021 bolo na úrovni 0,0 %. Zasiahlo do toho aj obdobie covidu, neskôr vojna na Ukrajine a celkové zdraženie stavebných materiálov, ktoré vrátilo do hry financie z projektov, od ktorých žiadatelia kvôli nedostatku financií odstupovali. Ministerstvo ani PPA na tieto svetové krízy nijako nereagovali a projekty cez MAS boli pre obce, ale najmä podnikateľov neatraktívne. Zmenilo sa o až v rokoch 2021 - 2022, čo už bolo podľa nás neskoro na dobehnutie zameškaného a stále za prehnanej byrokracie, ktorá absolútne nezohľadnila špecifiká programu LEADER a veľkosť projektov, ktorá sa v priemer pohybuje okolo 35 tis. eur. Ďalšie pozastavenie procesov takmer na jeden rok prinieslo nastavenie prechodného obdobia, ktorým sa čerpanie v rámci PRV SR predĺžilo do roku 2025.

Čo nás mrzí najviac je, že zatiaľ to vyzerá, že sa Slovensko z vlastných chýb nepoučilo a podobný scenár očakávame aj v období 2023 - 2027, ktoré sa v iných krajinách EÚ už rozbehlo. My opäť meškáme.

Súčasné čerpanie podpory v rámci podopatrenia 19.2 PRV SR 2014 - 2022 ku koncu decembra 2024 na úrovni 18,4 % oproti 7% k 31.12. 2023 prezentuje minister ako výrazný úspech. Aké percento pripravovaných projektov z celého územia, ktoré pokrývajú MAS bude vlastne zrealizovaných (alebo bude možné zrealizovať) do konca programového obdobia? 

Určite je to úspech, rovnako ako čerpanie 7 % koncom roka 2023 bolo úspechom oproti nulovému čerpaniu do roku 2021. Napriek výraznému zlepšeniu to stále nestačí a už aj samotné ministerstvo priznáva to, že sa nepodarí vyčerpať všetky zdroje určené na podporu rozvoja vidieka prostredníctvom MAS. Z pozície Národnej siete MAS SR sme na to dlhodobo upozorňovali, ale najčastejšie sme sa stretávali so zľahčovaním alebo s úplnou ignoranciou.

Na úrovni MAS bolo ku koncu roka 2024 prerozdelených 90 zo 122,8 miliónov eur. Na úrovni PPA sú z toho schválené projekty v objeme 65 mil. eur a z nich je zazmluvnených menej ako 50 miliónov eur (40 % alokácie). Aj keď podmienky výzvy umožňujú začať s realizáciou projektu už po jeho predložení, viacero žiadateľov do tohto rizika ísť nechce, kým nemá projekt aspoň schválený alebo ideálne aj zazmluvnený. Tento proces stále trvá veľmi dlho a je veľmi otázne, či a koľko projektov stihne byť zrealizovaných.

Podľa nás však oveľa väčším problémom bude, či PPA stihne do konca roka 2025 skontrolovať všetky žiadosti o platbu, ktoré jej prídu a zároveň ich aj vyplatiť. Podľa aktuálnych čísel bolo k januáru 2025 zazmluvnených 1 500 projektov, pričom očakávame, že ešte minimálne 1 000 ich bude potrebné uzatvoriť. Doteraz PPA spracovala zhruba 1 000 žiadostí o platbu po ukončení realizácie projektov. Ak teda budú zrealizované všetky zazmluvnené projekty a všetci žiadatelia predložia žiadosť o platbu v tomto roku, bude to ďalších viac ako 1500 žiadostí, ktoré bude potrebné skontrolovať. Bude to na PPA obrovský nápor.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 10

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down