20.05.2014 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žiadny potravinový škandál v EÚ vlani nemal pôvod na Slovensku

Žiadny potravinový škandál v EÚ v roku 2013 nemal pôvod na Slovensku. Uviedol to dnes pri príležitosti verejného odpočtu činnosti Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR za rok 2013 jej ústredný riaditeľ Jozef Bíreš.

"My konštatujeme, že v roku 2013 žiadny potravinový škandál, ktorý v Európskej únii rezonoval a môžem ich pomenovať – konské mäso, kontaminované ovocie, posypová soľ, kontaminácia sušeného mlieka otravou na potkany, tak žiaden z týchto škandálov nemal pôvod na Slovensku. Skôr, pokiaľ bol škandál, sme si ho na Slovensko priviezli. Vždy sme však vedeli ochrániť spotrebiteľa na začiatku výskytu problému," spresnil.
Dobrou vizitkou pre slovenských výrobcov a spracovateľov potravín je to, že nespôsobili spotrebiteľom žiadne zdravotné riziko. "Pokiaľ sme ho našli, tak sme ho našli priamo u výrobcu, čiže potraviny neboli distribuované do obchodnej siete. Kontrola potravín z farmy na stôl, ako je postavená z pohľadu legislatívy pre ŠVPS, je namieste," dodal.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR je rozpočtovou organizáciou rezortu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Jej poslaním ako orgánu štátnej správy je hlavne výkon, riadenie, kontrola a usmerňovanie aktivít a činnosti v oblasti veterinárnej starostlivosti zdravia zvierat, ochrany zvierat, hygieny krmív, ekológie, veterinárnej farmácie, potravinového dozoru a hygieny potravín živočíšneho a rastlinného pôvodu, špeciálnych komoditných režimov, prislúchajúcej laboratórnej diagnostiky a rýchleho výstražného systému.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down