08.01.2015 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zisk producenta osív Monsanto klesol v 1. štvrťroku o vyše tretinu

Americká spoločnosť Monsanto oznámila pokles zisku v 1. kvartáli obchodného roka 2014/2015 o viac než tretinu, pod čo sa výraznou mierou podpísalo zníženie dopytu po osive kukurice. Informovala o tom agentúra AP.

Najväčší producent osív na svete uviedol, že v 1. štvrťroku, ktorý sa skončil v novembri, dosiahol zisk 243 miliónov USD (205,39 milióna eur). To je o 34 % menej než v rovnakom období predchádzajúceho obchodného roka, keď zisk dosiahol 368 miliónov USD.
Dôvodom je fakt, že po rekordných úrodách kukurice a sóje v minulom roku, ktoré stlačili ceny nadol, farmári v Južnej Amerike a iných oblastiach zredukovali osevné plochy. Okrem toho výsledky Monsanta ovplyvnilo aj zníženie dopytu po semenách bavlny v Austrálii. Napriek tomu výsledky prekonali očakávania analytikov. Tí predpokladali zisk na akciu (bez započítania jednorazových položiek) na úrovni 34 centov, zatiaľ čo spoločnosť dosiahla zisk 47 centov/akcia.
Tržby sa znížili o vyše 8 % na 2,87 miliardy USD práve pre nižší predaj osív kukurice, ale aj herbicídov. V tomto ukazovateli tak spoločnosť zaostala za odhadmi analytikov, ktorí počítali s tržbami na úrovni 2,96 miliardy USD.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down