26.07.2018 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlepšenie závlahovej infraštruktúry je časťou riešenia problémov so suchom

Zlepšenie závlahovej infraštruktúry je len časťou riešenia problémov so suchom. Tvrdí to opozičná strana Sloboda a solidarita (SaS) v reakcii na výzvu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, z ktorej môžu žiadatelia získať celkovo 22 miliónov eur na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu zavlažovacích systémov.

Liberáli považujú toto opatrenie za nedostatočné. "Výhrady máme aj voči tomu, že rozhodovať o rozdelení týchto peňazí budú politici, respektíve úradníci, čo je ideálne podhubie na subjektívne rozhodovanie, klientelizmus a korupciu. Dotácie by mali byť nárokovateľné po splnení jasných kritérií," uviedla SaS.
Podľa nej sa musia udiať systémové zmeny, pričom štátny podnik Hydromeliorácie by nemal byť vlastníkom zavlažovacieho systému. "Podnikanie štátu v tejto oblasti je objektívne neefektívne a škodlivé, čo dokazuje aj správa Najvyššieho kontrolného úradu za rok 2017, ktorá poukázala na zanedbaný majetok hydromelioračných zariadení," skonštatovala poslankyňa Národnej rady (NR) SR a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová.
Zavlažovací systém by mal byť podľa tímlíderky SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej za symbolickú cenu odpredaný tým farmárom, ktorí reálne na poľnohospodárskej pôde podnikajú a vložili do systému z vlastných zdrojov mnoho financií.
Zlepšenie závlahovej štruktúry je podľa liberálov len časťou riešenia, zmeniť sa musí aj prístup štátu a farmárov ku krajine. "Treba sfunkčniť odvodnené územia a obnoviť ich hydrologický režim. Treba prehodnotiť a eliminovať drenážne odtoky z krajiny. S poľnohospodármi treba hľadať riešenia na podporu rôznorodosti v rastlinnej výrobe a dodržiavanie správnej poľnohospodárskej praxe pri hospodárení v krajine," navrhujú Zemanová a Halgašová. Súčasne je podľa nich nevyhnutné upraviť hospodárenie v lesoch a vyberať vhodné lokality pri plánovaní výstavby priemyselných parkov aj z hľadiska ochrany vodných zdrojov a ich dostupnosti na zavlažovanie.
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) na stredajšej (25.7.) tlačovej konferencii predstavila opatrenie agrorezortu na boj proti extrémnym suchám. V eurofondovej výzve z Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020 je alokovaných 22 miliónov eur na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu zavlažovacích systémov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down