13.02.2014 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zmeny ako na bežiacom páse

Zákon o potravinách sa po roku opäť zmení. Predchádzajúca novela tohto zákona nadobudla účinnosť od 1. 4. 2013 a presne o rok začne platiť jeho ďalšia novela. Návrh, ktorý pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, schválili začiatkom februára poslanci Národnej rady SR.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pristúpilo k novelizácii zákona o potravinách z dôvodu potreby spresnenia niektorých ustanovení zákona, ktoré zlepšia jeho vykonateľnosť v praxi, a z dôvodu úpravy udeľovania sankcií pri opakovaných najvážnejších porušeniach zákona,“ konštatoval Peter Hajnala, riaditeľ Odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.

Táto novela prináša viacero zmien. Ide napríklad o povinnosť nahlasovať príslušnej RVPS dovoz produktov živočíšneho pôvodu, nespracovanej zeleniny a ovocia najneskôr 24 hodín vopred prostredníctvom elektronického systému. Novela upravuje aj nahlasovanie percentuálneho podielu predaja domácich potravín na celkovom obrate z predaja všetkých potravín.

Podľa Daniela Poturnaya, prezidenta Potravinárskej komory Slovenska, ďalšiu novelu zákona o potravinách si vyžiadala prax, a to najmä z dôvodu doplnenia a odstránenia niektorých nepresností.

Ako ďalej uviedol, Potravinárska komora Slovenska víta všetky aktivity zamerané na zjednodušenie administratívy. „Avšak zákon o potravinách bol novelizovaný už 15-krát, preto sme žiadali, aby bolo vyhlásené úplné znenie zákona o potravinách. Táto naša pripomienka, žiaľ, nebola akceptovaná. Na jednej strane rozumieme, že zákon treba aktualizovať v súlade s novými požiadavkami a odstraňovať nepresnosti, na strane druhej by sme však privítali, keby pre potravinárov taký dôležitý zákon bol stabilný a nemenil sa každý rok."

Viac sa dočítate v 7. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down