ZOCR odmieta označovanie obchodníkov za predátorov od ÚPS

Zväz obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR kategoricky odmieta univerzálne označovanie obchodníkov ako "predátorov, nositeľov neférových a špekulatívnych praktík", tak ako to bolo formulované v tohtotýždňovom vyhlásení Únie potravinárov Slovenska (ÚPS). Uviedla to pre TASR generálna sekretárka ZOCR Ľubica Schulczová v reakcii na pondelkové (20.2.) vyhlásenie ÚPS k aktuálnej situácii v potravinárskom priemysle na Slovensku.

Podľa ÚPS úbytok domácich výrobných kapacít sa z dlhodobého časového horizontu podpíše pod rast cien potravín v SR. Postupným likvidovaním domácich firiem sa zužuje ponuka tovarov a utlmujú prirodzené konkurenčné tlaky. Tradiční slovenskí výrobcovia sú čoraz viac konfrontovaní neférovými, špekulatívnymi a predátorskými obchodnými praktikami. Dôkazom toho je napríklad dvojitá kvalita potravín či dokonca snahy o dodávky lacných, neoverených a zdraviu škodlivých výrobkov zo zahraničia.
Slovenskí obchodníci podľa Schulczovej majú s prevažnou väčšinou svojich dodávateľov na Slovensku dobré a korektné partnerské vzťahy. „Dokazuje to aj najvyšší podiel slovenských potravinárskych výrobkov v domácich predajniach, uprednostňovanie kvalitných značkových a regionálnych výrobkov a rýchle reakcie na inovácie v domácej výrobe,“ poznamenala.
Slovenskí obchodníci, členovia ZOCR SR, podľa generálnej sekretárky podporujú snahu poľnohospodárov, aby sa vyriešili otázky primeranej miery dotácií pre prvovýrobu, aby sa zvýšila domáca rastlinná a živočíšna produkcia a jej konkurencieschopnosť s cieľom rastu zamestnanosti na vidieku a zlepšenia celkovej situácie v agrárnom sektore na Slovensku.
Terajší stav v odvetviach poľnohospodárstva a potravinárskej výroby má podľa nej za následok, že nie sú schopné účinne konkurovať podstatne lacnejším dodávkam potravín z iných krajín. „Obchodníci združení v ZOCR SR chápu problémy v agropotravinárskom sektore a sú pripravení spolupracovať na ich riešení v úzkej koordinácii so štátnymi orgánmi a ďalšími zainteresovanými stranami,“ dodala Schulczová.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *