01.08.2022 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zrniarka fazuľová a zrniarka hrachová

Medzi pestovateľmi sú veľmi dobre známe dva druhy, a to zrniarka fazuľová, ktorá poškodzuje fazuľu, šošovicu, sóju, lupinu a konský bôb, a zrniarka hrachová škodiaca na hrachu.

Chrobák zrniarky fazuľovej je dlhý 2 - 4,5 mm. Má hnedosivú farbu. Vajíčka sú biele, lesklé, podlhovastého tvaru. Larva je beznohá, oblúkovito ohnutá, hrubá, bielej farby s tmavou hlavou. Prezimuje v skladoch a na poliach vo vypadanom zrne po zbere. Odtiaľ sa koncom júna dostáva na porasty, kde chrobáky kladú vajíčka na dozrievajúce struky. Larvy žerú v semenách, kde sa aj zakukľujú. Vývoj dokončujú v skladoch, kam sa dostávajú so semenami. Semená napadnuté larvami sú spočiatku pokryté tmavými škvrnami, cez ktoré larva vyhrýza tzv. „okienko“, ktorým neskôr vychádza chrobák. Otvorené okienka možno vidieť po zbere a najmä v skladoch. V jednom semene žerie zvyčajne niekoľko lariev. V teplých skladoch má škodca až 8 generácií do roka.

Chrobák zrniarky hrachovej je o málo väčší, čierny s malými bielymi škvrnkami. V porastoch sa chrobáky objavujú koncom mája v čase kvitnutia hrachu, kde sa živia peľom a korunnými lupienkami. Vajíčka sú podlhovasté žltkastej farby, nakladené na najmladších strukoch. Larva je veľmi podobná predošlému druhu. Škodí takisto ako zrniarka fazuľová s tým rozdielom, že v jednom semene býva len jedna larva.

Preventívna ochrana spočíva v skorom výseve zdravého, dobre vyčisteného osiva. Semená treba zberať radšej skôr a s minimálnymi stratami, poškodené zničiť a taktiež aj rastlinné zvyšky čo najskôr po zbere zapraviť do pôdy. Veľmi účinné je zničenie lariev alebo aj chrobákov v semenách nízkymi teplotami. Pri rýchlom prenesení z tepla do chladu ľahko hynú. Podobne aj vetranie skladov v suchých, mrazivých a slnečných dňoch je príčinou veľkého úhynu chrobákov. V malom množstve možno odporučiť schladenie strukovín určených na vysievanie v ďalšom roku na teplotu aspoň -10 ºC počas 48 hodín (napr. v pohári v mrazničke), čím dochádza k úplnému zničeniu všetkých vývojových štádií zrniarok.
Chemická ochrana počas vegetácie je možná len proti zrniarke hrachovej v období pred kvitnutím (najneskôr do odkvitnutia) prípravkami Mospilan 20 SP (účinná látka acetamiprid), Nexide, Rapid a Karis Max (všetky s účinnou látkou gamma-cyhalothrin), ale iba v prípade zisteného náletu chrobákov do porastov. Ošetruje sa raz, prípadne najviac dvakrát. Paušálna ochrana bez sledovania skutočného stavu počtu chrobákov sa neodporúča a je zbytočná. Prirodzenými nepriateľmi zrniarok sú niektoré blanokrídlovce, ktoré parazitujú vajíčka a larvy.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down