27.08.2018 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvinutka viniča skracuje životnosť krov

Zvinutku viniča (Grapevine leafroll – associated viruses) spôsobuje podľa najnovších poznatkov až sedem vírusov. Je rozšírená takmer v každej vinohradníckej oblasti na svete, najmä v severnejších, chladnejších oblastiach.

Aj v podmienkach Slovenska predstavuje ochorenie jednu z najškodlivejších viróz. Ako vyplýva z názvu, hostiteľskou rastlinou je vinič hroznorodý. Typické prejavy zvinutky viniča možno pozorovať koncom júna alebo v júli. Zo začiatku sa spodné listy zvinujú okrajmi dolu. Zvinovanie sa postupne rozširuje aj na mladšie listy. Zvinuté listy sú drsnejšie, matné a stávajú sa veľmi krehkými. Listy sa po stlačení lámu, až praskajú.
Na konci augusta až začiatkom septembra dochádza k farebným zmenám na postihnutých kroch, kedy sa listy predčasne zafarbujú. Práve v tomto období sú symptómy na napadnutých kroch najlepšie viditeľné. Pre biele odrody je typické žlté sfarbenie pletiva listov, zatiaľ čo pri modrých odrodách do karmínovočervena. Charakteristické je zafarbenie medzižilkového pletiva, pričom úzky pás v okolí hlavných žiliek zostáva zelený.
Príznaky ochorenia nie sú zameniteľné s inou chorobou. V niektorých prípadoch napadnutia, hlavne vo vinohradoch na severnej hranici pestovania viniča, sa na infikovaných kroch nič neurodí. Bolo dokázané, že po napadnutí býva úroda bobúľ znížená o 40 - 60 %. Ochorenie skracuje životnosť krov. Kry nepravidelne rodia, v nepriaznivých rokoch úroda a kvalita rapídne klesá. Pozorované bolo aj zníženie obsahu cukru a zvyšovanie obsahu kyselín.
Ochorenie je možné prenášať množiteľských materiálom. Vektormi prenosu zvinutky viniča sú červce z čeľade Pseudococcidae (Pseudococcus longispinus, Planococcus ficus) a tiež puklica slivková (Parthanolecanium corni).
K ochranným opatrenia patrí včasné odstraňovanie chorých a z choroby podozrivých krov, likvidácia burín a ochrana viniča pred vektormi. Veľmi dôležité je nové výsadby zakladať z bezvirózneho výsadbového materiálu. Na priamu ochranu proti zvinutke viniča nie sú registrované žiadne prípravky na ochranu rastlín.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down