17.02.2022 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S. Vlčan: Rozbili sme gang, ktorý obchodoval s certifikátmi na export kvetov

Bratislava 17. februára (TASR) – Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa v spolupráci s novým vedením Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) a orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) podarilo odhaliť organizovanú zločineckú skupinu, ktorá roky profitovala na obchodovaní s certifikátmi potrebnými na vývoz biologického tovaru do krajín mimo EÚ. Informoval o tom na brífingu agrominister Samuel Vlčan a riaditeľ ÚKSÚP Ján Berceli.


      Minister pôdohospodárstva spresnil, že štátu mohla takýmto konaním vzniknúť škoda vo výške 2 až 3 miliónov eur ročne. Do vydávania nelegálnych certifikátov, najmä na export kvetov do Ruska, boli zapojení traja zamestnanci ÚKSÚP z vysunutého pracoviska v Žiline. Ročne podľa jeho slov išlo približne o 10.000 kamiónov tovaru, a teda 10.000 takýchto fiktívne vystavených osvedčení na vývoz kvetov. Prvotné zistenia podľa neho ukázali, že organizovaná zločinecká skupina pôsobila a obchodovala s rastlinolekárskymi osvedčeniami od roku 2008.
      Agrominister vysvetlil, že osvedčenia sú potrebné pri vývoze rastlín a rastlinných produktov s cieľom zamedziť šíreniu škodlivých organizmov. Pred ich udelením sa robí kontrola fytoinšpektormi, ktorí tovar skontrolujú a následne rozhodnú o vydaní potrebných dokladov na vývoz biologického tovaru. Certifikačným orgánom na tieto účely v SR je ÚKSÚP.
      Ako uviedol na brífingu riaditeľ ÚKSÚP, k odhaleniu gangu prišlo po zmene vedenia. "Organizovaný gang profitoval na certifikátoch, ktorých cena je oproti okolitým krajinám nižšia. Čo je však mimoriadne závažné, kamióny s tovarom fyzicky ani neprechádzali územím SR, a teda tovar nebol ani riadne úradne skontrolovaný," povedal Berceli.
      Zločinecká skupina svojím konaním okrem podvodu s certifikátmi podľa Berceliho ohrozila pri takomto prevoze rastlín bezpečnosť obyvateľov. Práve riadne vykonané úradné kontroly podľa neho garantujú, že zásielka pri vývoze je bez výskytu škodcov a škodlivých látok. O kontrolách vedie ÚKSÚP a jeho inšpektori evidenciu a záznamy.
      "Nový generálny riaditeľ ÚKSÚP bol kontaktovaný s ponukou na pokračovanie tohto 'biznismodelu'. Vďaka jeho aktívnej spolupráci s OČTK bol páchateľ zadržaný pri odovzdávaní úplatku. Systém 'našich ľudí' sa musí raz a navždy skončiť. Som rád, že čestnosť a slušnosť medzi štátnymi úradníkmi stále existuje a vďaka ich odhodlaniu, a najmä odvahe spolupracovať s OČTK sa nám darí usvedčovať páchateľov, ktorí fungovali v zabehnutých korupčných schémach," uviedol Vlčan.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down