31.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

25 rokov CLAAS TERRA TRAC z Paderbornu

Leto 1997 neznamenalo len míľnik v technológii obilných kombajnov, ale aj uvedenie pojazdového ústrojenstva pre samohybné zberové stroje šetriace povrch pôdy na trh. Najskôr bolo dostupné pre rad kombajnov LEXION, no ďalší vývoj rýchlo pokročil. V roku 2004 bol zlepšený jazdný komfort vďaka zavedeniu gumových tlmičov na náprave, ktorá bola do tej doby uložená napevno.

Hydropneumatické odpruženie znamenalo veľký skok, ktorý odlíšil novú generáciu TERRA TRAC v roku 2021 a dodnes poskytuje vynikajúce vlastnosti v oblasti komfortu. To umožňuje o poznanie lepšie kopírovanie povrchu pôdy, pričom dokáže ísť po ceste rýchlosťou 40 km/h. „Po počiatočnej skepsi sme boli schopní rýchlo presvedčiť stále väčšie množstvo farmárov a dodávateľov o výhodách technológie TERRA TRAC,“ spomína Dr. Ulf Leinhäuser, hovorca vedenia spoločnosti CLAAS Industrietechnik v Pederborne. „Kým spočiatku bol počet strojov vybavených jednotkami TERRA TRAC len niečo málo cez 10 percent, dnes je to pri samotných modeloch LEXION viac ako 50 percent. V Severnej Amerike je viac ako 70 percent kombajnov LEXION dodávaných s naším pásovým pojazdovým ústrojenstvom, zatiaľ čo vo Veľkej Británii je to viac ako 90 percent.“

Pohony TERRA TRAC prechádzali nepretržitým vývojom. V roku 2019 CLAAS rozšíril rad vysoko výkonných obilných kombajnov dostupných s technológiou TERRA TRAC predstavením radov LEXION 5000/6000/7000/8000. V rovnakom roku začala sériová výroba traktora AXION TERRA TRAC, ktorý bol ako koncept predstavený na Agritechnice v roku 2017. AXION je stále jediným celoodpruženým polopásovým traktorom na trhu. Koncom roku 2018 pridal CLAAS do svojho produktového portfólia aj dve rezačky JAGUAR s integrovaným pásovým podvozkom, pri ktorom sú použité pohony vybavené ochranou úvrate, ktorá umožňuje zmenšiť stykovú plochu podvozku pri otáčaní sa na úvrati. To znamená, že JAGUAR TERRA TRAC je možné použiť aj na zber na pastvinách a ďalších chúlostivých plochách.

Najnovší člen rodiny TERRA TRAC medzi strojmi CLAAS je TRION, ktorý bol predstavený v roku 2021. Zákazníci tak môžu teraz získať z výrobného závodu v Paderborne kombajny strednej triedy s piatimi vytriasadlami s pásovým podvozkom.

35 rokov skúseností: TERRA TRAC

Skúsenosti s pásovým podvozkom šetrným k povrchu pôdy siahajú o ďalších 10 rokov dozadu, až do roku 1987. „Na Farm Progress Show predstavil CLAAS kombajn DOMINATOR CS s dvoma pásovými podvozkami od Catepillar“, obzerá sa za vývojom Robert Obermeier-Hartmann, Senior Manager Product Strategy & Advanced Development. Vzhľadom na šírku viac ako 4 m boli stroje vyhradené predovšetkým pre severoamerický trh, v Európe ich bolo použitých len niekoľko - napríklad vo Veľkej Británii. „Keď sa obzriem späť, jazdný komfort bol kvôli chýbajúcemu odpruženiu veľmi zlý,“ dodáva Robert Obermeier-Hartmann. „S našimi súčasnými jednotkami TERRA TRAC sa posúvame na úplne inú úroveň. V teréne a stále častejšie aj pri jazde po ceste naše podvozky v mnohých ohľadoch, ako aj v jazdnom komforte predbehnú klasické kolesové podvozky.“

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down