14.03.2014 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

A. Babiš pohrozil, že z Dusla vezme výrobu čpavku

Skupina Agrofert miliardára a českého ministra financií Andreja Babiša drží v šachu niekoľko stoviek zamestnancov slovenskej spoločnosti Duslo Šaľa, ktorú vlastní. Hrozí, že v najväčšej slovenskej chemickej firme skončí s výrobou čpavku. Informuje o tom dnes na český server E15.

PRAHA. "Zvažujeme výstavbu výrobne čpavku v Česku alebo v Nemecku," uviedol hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.
Firma svoj zámer vysvetľuje vysokými poplatkami za energie na Slovensku, ktoré patria k najdrahším v Európe. Trápia ju najmä distribučné poplatky za zemný plyn. Tie sú dvojnásobné oproti Česku a v porovnaní s Nemeckom dokonca štvornásobné. Agrofert preto vidí ako poslednú šancu pre podnik v Šali štátnu dotáciu.
"Rokujeme so slovenskými úradmi o poskytnutí investičnej pomoci, aby sme výrobu zachovali. Ak neuspejeme, zvážime presun výroby," dodal K. Hanzelka.
Ale slovenské ministerstvo hospodárstva vraj o ničom nevie: "S predstaviteľmi Agrofertu neprebiehajú žiadne oficiálne rokovania. V súčasnosti teda nie je možné šance na pridelenej finančnej podpory komentovať," uviedol hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.
Podľa informácií serveru E15.cz však Agrofert na Slovensku za podporu na štátnych úradoch intenzívne lobuje. Ale ak rokovania o dotácii nedopadnú pre Agrofert uspokojivo, mohla by sa výroba zo Šale presunúť do Lovosic.
„Bola by pravdepodobne súčasťou Lovochemie," dodal K. Hanzelka.
Na začiatku by nová prevádzka zamestnala približne 50 ľudí. Koľko pracovných príležitostí by sa vytvorilo po úplnom presune K. Hanzelka neuviedol.
Výroba čpavku tvorí momentálne zhruba polovicu produkcie Dusla Šaľa a zamestnáva 800 ľudí. Denne sa v Šali vyrobí 1300 ton čpavku. Chemická firma, ktorá okrem toho vyrába aj gumárenské chemikálie a lepidlá, dosiahla v roku 2012 zisk 19 miliónov eur a tržby 471 miliónov eur.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down