14.03.2013 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

A.ZÁBORSKÁ: Európsky parlament žiada realistickejší a flexibilnejší eurorozpočet

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská dnes patrila medzi tých poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorí v spoločnom uznesení neprijali dohodu lídrov EÚ o viacročnom finančnom rámci (VFR) na roky 2014-2020. Podľa Záborskej EP žiada realistickejší a flexibilnejší eurorozpočet.

Dohoda zrodená na februárovom rozpočtovom summite EÚ je podľa europarlamentu len východiskom pre ďalšie rokovania. Vo svojom vystúpení v dopoludňajšej rozprave to zdôraznila aj Záborská, ktorá požiadala o realistický rozpočet, ktorý bude dostatočne flexibilný.
      "Predsedovia vlád členských štátov hovoria, že treba šetriť. To je síce pravda, ale zároveň stále viac krajín hovorí, že prekročia povolený deficit vo výške 3 % HDP," upozornila slovenská europoslankyňa.
      Snaha EP zvýšiť investície na podporu rastu zase podľa Záborskej ignoruje fakt, že centrálne plánované hospodárstvo zvyčajne končí krachom. A občania EÚ chcú zároveň aj šetriť, aj investovať, zdôraznila europoslankyňa.
      "Súhlasím s Josephom Daulom, že nemôžeme byť pesimisti a postaviť finančný rámec na tom, že kríza tu bude ešte ďalších sedem rokov. Buďme preto realisti a nájdime spôsob, ako prijať finančný rámec, ktorý bude možné prispôsobiť podľa toho, ako sa nám spoločne bude dariť prekonávať krízu a obnovovať prosperitu v celej Európe bez rozdielu," nadviazala Záborská na stanovisko predsedu Európskej ľudovej strany (EĽS) v EP, ktorej členkou je aj ona sama.
      Europoslanci v stredu uznesením schválili svoj mandát pre rokovania s členskými štátmi a írskym predsedníctvom o rozpočte EÚ na roky 2014-2020. Európsky parlament odmietol závery Európskej rady z 8. februára v ich súčasnej podobe. Europoslanci žiadajú v rámci rozpočtu väčšiu flexibilitu a efektívnosť.
      Uznesenie dáva parlamentným vyjednávačom silný mandát, aby zaistili, že VFR bude dostatočne flexibilný a umožní optimálne využitie dostupných financií. Parlament tiež žiada revíziu VFR tak, aby mali novozvolení poslanci EP i Európska komisia možnosť ovplyvniť rozpočet, ktorý zdedia od súčasných zákonodarcov.
      Parlament sa tiež vyslovil za zavedenie systému skutočne vlastných zdrojov, ktoré by sa mali v budúcnosti využiť na financovanie úniového rozpočtu. Všetky výdavky EÚ by mali byť podľa poslancov tiež financované z rozpočtu EÚ.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down