14.07.2011 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Abnormálne správanie zvierat

Ak chceme viac rozumieť reči zvierat a pochopiť ich potreby, musíme pozorovať ich chovanie v čo najprirodzenejších životných podmienkach. Etológia je cesta, ako nahliadnuť do sveta, ktorý sa snažíme pochopiť. Jedným z cieľov tejto vedy sú odpovede na otázky: Čo zviera robí, prečo a ako rieši svoje problémy?

Zvýšením stresových situácií v moderných chovateľských podmienkach sa zmenilo aj samotné správanie zvierat. Zvieratá nemajú možnosť prejaviť svoje prirodzené správanie, preto často zaznamenávame správanie abnormálne. 
Problémom je najmä zmenšenie plochy na odpočinok, ale aj obmedzenie priestoru pri kŕmení. Nepríjemné pre zvieratá je tiež zavádzanie cudzích zvierat do ustálenej skupiny alebo miešanie skupín. 
Nevhodné riešenia individuálneho a skupinového ustajnenia obmedzujúce životný priestor sú stresy, ktoré spolu s častým vyrušovaním zapríčineným nepremyslenou prevádzkou maštale vedú k zvýšeniu agresivity a novému tvoreniu vzťahov nadradenosti a podradenosti. Objavujú sa tak početné poruchy správania hospodárskych zvierat, znižujúce ich hospodárske upotrebenie. 

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 28.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down