02.05.2014 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aby sme sa nemuseli len pozerať

V uplynulom týždni sa konalo XXVII. valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Po prvý raz sa delegáti zišli v Poprade, v regióne, v ktorom sa "priam ukážkovo prelínajú výrobné funkcie poľnohospodárstva s nevýrobnými".

POPRAD. Vyššie zmienenú myšlienku použil vo svojom vystúpení Milan Semančík, predseda SPPK, keď prednášal správu Predstavenstva SPPK o činnosti SPPK v období po XXVI. valnom zhromaždení tejto samosprávnej organizácie.

"Uplynulý rok bol veľmi zvláštny a svojim spôsobom jedinečný," konštatoval M. Semančík, "lebo okrem samotného diania v agropotravinárskom komplexe, ktoré bolo v porovnaní s rokom 2012 ovplyvnené aj oveľa priaznivejším počasím, práve v minulom roku vyvrcholili rokovania o budúcej podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ".

Z produkčného hľadiska priniesol vlaňajšok podľa slov predsedu SPPK vyššie priemerné hektárové úrody obilnín o 17,2 percenta, repky o 37,6 percenta a cukrovej repy o 24,2 percenta.

"Solídne produkčné ukazovatele však sprevádzal cenový pokles poľnohospodárskych komodít," konštatoval M. Semančík. Zvlášť výrazné to bolo najmä v rastlinnej výrobe, kde odbytové ceny v druhom polroku 2012 zaostávali za rovnakým obdobím vlaňajška aj o 17 percent, ba v novembri sa podľa slov predsedu SPPK prepadli "až o neuveriteľných 25,3 percenta".

Predseda SPPK upozornil, že stále sa nedarí zmeniť nepriaznivú štruktúru nášho poľnohospodárstva, "v ktorom už od roku 2007 tržby z rastlinnej výroby dominujú nad tržbami zo živočíšnej produkcie".

V časti, venovanej potravinárstvu, M. Semančík poukázal na skutočnosť, že "potravinársky priemysel v našich podmienkach chradne, lebo negeneruje dostatok zdrojov na investície, potrebné na jeho vlastný rozvoj".

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down