09.11.2011 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aby sused nakupoval u suseda...

V prvom rade sa v nasledujúcich riadkoch nebudeme tváriť, že išlo o rýdzo odbornú akciu. Koniec koncov, už úvodná tlačová beseda sa konala v okresnej centrále strany Most - Híd, na šiestom poschodí budovy Jednoty v Dunajskej Strede. Referujúci: štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriel Csicsai, a samozrejme, jeho stranícky šéf Béla Bugár.

Téma však bola na pohľad na výsosť odborná: Ako v súčasných neľahkých podmienkach pomôcť pestovateľom zeleniny? A neskôr možno aj pestovateľom ovocia, prípadne producentom spracovaného mäsa. Nuž, určite je to záslužná snaha. Veď o tom, čo všetko dovážame, čo všetko v super- a v hypermarketoch kupujeme, a nemuseli by sme - keby sme si to však dokázali vyrobiť, ale najmä predať doma - si už aj vrabce na strechách čvirikajú...
A pretože my v redakcii radi podporíme každú dobrú snahu, vybrali sme sa v uplynulý piatok popoludní do Dunajskej Stredy.
„Chceli by sme rozhýbať tento trh. Podporiť malých a možno aj stredných pestovateľov; najprv zeleniny. Najskôr morálne, príkladom, povzbudením. a neskôr možno aj finančne. Trebárs výhodnými pôžičkami," vzal si slovo Gabriel Csicsai.
Slová štátneho tajomníka pozorne počúval aj predseda strany Béla Bugár. Vo vhodnej chvíli sa zapojil do debaty. Isto aj preto, aby podporil i politicky užitočnú myšlienku.
„Mám doma dvojmetrovú pivnicu. A v súčasnosti je prázdna. Aj ja sa chcem zásobiť na zimu. Potrebujem kvalitnú domácu zeleninu," povie predseda strany a s nenútenou bezprostrednosťou si odpije minerálku priamo z fľaše.
A potom si aj trochu zamedituje: „Veď jabĺčka, ktoré naši ľudia kupujú vo veľkých obchodných reťazcoch, a ktoré pochádzajú z dovozu, sú chemicky ošetrované možno aj dvadsať ráz. Akú už len potom môžu mať chuť?"
Pripomenieme, že pred zhruba dvadsiatimi rokmi bol práve Žitný ostrov nielen obilnicou, ale najmä spoľahlivou zásobárňou ovocných a zeleninových vitamínov nielen pre ostatné regióny Slovenska, ale aj pre veľkú, vtedy federálnu Prahu a pre priemyselnú Ostravu. Lenže, poznáte to: čo bolo, bolo... A terazky je tu Most...
Aj štátny tajomník za stranu Most - Híd by zrejme chcel tak trochu nadviazať na užitočné a použiteľné tradície. Aby záhrady a menšie či väčšie polia v produkčných regiónoch nezarastali pŕhľavou. Aby v lepšom prípade nemuseli byť zatrávnené. Alebo aby si v nich obyvatelia vidieka nezriaďovali nateraz lepšie vynášajúce autobazáre či vrakoviská starých áut.
Práve na túto nôtu brnká aj pán štátny tajomník: „Ide nám o to, aby bol oveľa lepšie využitý domáci produkčný potenciál. Aby sme využili výhody, plynúce zo samozásobenia a z priameho predaja konečnému spotrebiteľovi. A aby v konečnom dôsledku fungovala ekonomika v regióne. Inými slovami: aby si sused mohol nakúpiť priamo u suseda," konštatuje G. Csicsai.
Keď sa pýtam, prečo sa práve z ministerskej úrovne v tomto ohľade doteraz nič podstatné nedialo, hoci práve strane Most - Híd v uplynulých pätnástich mesiacoch "patrilo" Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, štátny tajomník diplomaticky - a ako to chápeme my, tak zrejme najmä sám v svojom mene - odpovedá: „Nemali sme šancu..."
Jeho stranícky šéf v tej chvíli nezasahuje. Mlčí.
A štátny tajomník dodáva: „Ak dostaneme šancu po voľbách, určite to urobíme...“

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down