09.08.2018 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aby vám buriny neprerástli cez hlavu

V minulom roku sme úspešne uviedli v susednej Českej republike herbicíd pre jesenné ošetrenie obilnín. Registrácia a uvedenie prípravku prebehli v minulom roku už aj na Slovensku.

Jesenné ošetrenie  obilnín je pre našich pestovateľov stále viac a viac atraktívnejšie. Umožňuje im vysporiadať sa s burinami hneď na začiatku vegetácie a zaistiť si tak čistý porast. Výhodou je i možnosť rozloženia pracovných povinností v hektickom jarnom období. A práve do toho segmentu ošetrenia obilnín sme uviedli Defi Evo. Po dlhšej dobe sa môžeme pochváliť s prírastkom kvalitného a spoľahlivého herbicídu v stajni obilnín. Defi Evo si spoľahlivo poradí s trávovitými burinami i s väčšinou dvojklíčnolistových burín.

Prípravok je kombináciou účinných látok prosulfokarbu a diflufenikanu. Vďaka tomu pôsobí spoľahlivo na jednoklíčnolistové i dvojklíčnolistové buriny. V účinnosti na trávy ide o skutočného špecialistu. Okrem lipnice, mätonohu či psiarky si dokáže poradiť s problematickou metličkou obyčajnou. Jeho veľkou prednosťou je maximálna účinnosť aj na jej rezistentnú populáciu, ktorá sa stáva stále významnejším problémom pre mnohých pestovateľov. V boji s rezistentnou metličkou tak máme v ponuke okrem herbicídu Axial 050 EC, určeného na jarné ošetrenie, ďalšieho špičkového bojovníka tentoraz pre jesenné zásahy.

Nemenej významná je účinnosť prípravku Defi Evo na široké spektrum dvojklíčnolistových burín.  Pôsobí na hluchavky, lipkavce, veroniky a mnohé ďalšie dôležité buriny. Českí pestovatelia oceňujú okrem iného výbornú účinnosť na stále sa rozširujúcu fialku, zemedym, kapustovité buriny vrátane výdrolu repky alebo rumančeky.

Ďalšou výhodou je možnosť peemergentnej alebo postemergentnej aplikácie (do 13 BBCH). Najlepšie výsledky sú dosiahnuté v rastovom období BBCH 11-13. Registrovaná dávka prípravku je 4 l/ha, pričom naši susedia používajú a odporúčajú aj dávku 3 l/ha, ktorá dosahuje dostatočne silnú účinnosť (tabuľka 1).

Zbavte sa burín definitívne už od začiatku:

  • Dve herbicíne látky z rôznych chemických skupín
  • Účinnosť na jednoklíčnolistové aj dvojklíčnolistové buriny
  • Špecialista na trávy vrátane lipnice ročnej, mäžonohu a metličky obyčajnej
  • Ideálny do antirezistentných stratégií
  • Možnosť preemergentnej aj postemergentnej aplikácie

Účinnosť prípravku sa potvrdila v sérii pokusov u nás i v zahraničí. Pestovatelia, ktorí si Defi Evo vyskúšali, sú s účinkom veľmi spokojní a preto záujem oň stále narastá. Nie je divu, veď definitívny zásah proti burinám v najvyššej kvalite už na jeseň uvíta každý skúsený pestovateľ.

 

 

Autor: Ing. Roman Šuráni, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down