16.04.2019 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Adexar® Plus, ten najlepší fungicíd s vysokou rentabilitou!

Obilniny si vyžadujú nielen dobre zvládnutú problematiku odrodovej skladby, výživy, predplodiny, ale v neposlednom rade aj kvalitnú ochranu proti rozhodujúcim hubovým chorobám, pre dosiahnutie vysokej úrody. Napadnutie porastu hubovou chorobou má výrazný vplyv na redukcii úrodového potenciálu a znižovaní asimilačnej plochy listov. Bez kvalitného fungicídu Vám porast uschne skôr ako sa stihnete pripraviť na žatvu.

Adexar® Plus je revolučný fungicíd kombinujúci najlepšie účinné látky z dielne BASF v oblasti ochrany obilnín proti listovým chorobám. Obsahuje úplne novú účinnú látku fluxapyroxad (obchodný názov Xemium®) z novej skupiny fungicídov, tzv. Karboxamidy (SDHI). Xemium® má neobvyklú chemickú štruktúru s  výnimočnými vlastnosťami - vynikajúca mobilita a veľmi vysoká úroveň kontroly hubových chorôb.  Táto mobilita spolu s rýchlym vstrebávaním a  distribúciou vnútri rastliny vytvára podmienky pre účinnú kontrolu hubových chorôb. Akonáhle sa  Xemium® vstrebe do rastlinných pletív, zaisťuje nielen veľmi rýchlu a spoľahlivú kontrolu  existujúcich infekcií (kuratívne), ale tiež spoľahlivú preventívnu ochranu celej obilniny. Adexar® Plus navyše obsahuje i osvedčený epoxiconazole a pyraclostrobin. Výsledkom výváženej kombinácie účinných látok je mimoriadne účinný fungicíd proti listovým chorobám obilnín.

 

Spoľahlivý účinok potvrdený v pokusoch!

Jedným z najdôležitejších parametrov pokusov je výška úrody. Po niekoľkoročných pokusoch nielen pod záštitou BASF, ale rôznych GEP pokusných staníc a skúsenosti od pestovateľov si dovolíme tvrdiť, že Adexar® Plus je tým najlepším fungicídnym prípravkom na slovenskom trhu. Prípravok potvrdil vysokú kvalitu nielen v systéme jedného ošetrenia, ale aj v systéme dvoch ošetrení, pričom ako druhý prípravok na ošetrenie klasov bol použitý fungicíd Osiris® Top. V roku 2016 bol v Malom Šariši silný tlak septorióz (napadnutie na kontrole 49%) a v roku 2017 zas DTR (napadnutie na kontrole bolo takmer 40%). Aj napriek vysokému napadnutiu chorobami, najvyššie úrody sypal Adexar® Plus (viac ako 10 t/ha).

Priemerné úrody za roky 2015-2017 ozimnej pšenici pri silnom výskyte chorôb:

  • 9,25 t/ha na neošetrenej variante
  • 10,5 t z variant s Adexar® Plus (1,25 l/ha): navýšenie úrody o viac ako 1,25 t/ha

Dosiahnuté úrody potvrdili vysokú kvalitu a popri fungicídnych vlastnostiach má  Adexar®  Plus aj výrazný vplyv na potlačenie stresových faktorov, ktoré vplývajú na rastlinu počas vegetácie – AgCelence®  efekt. Už pri prvom pohľade na porast na obrázku 1 sa tento efekt  prejavuje výrazne zelenou farbou rastlín, rastliny sú vitálnejšie – ľahšie odolávajú suchu, intenzívnemu slnečnému žiareniu, majú lepšiu stabilitu stebla, zlepšuje sa príjem živín. Vplyvom týchto vlastností prípravku Adexar®  Plus dokážu rastliny priniesť pre pestovateľa vyššie a kvalitnejšie úrody.

Obr 1: Okrem rýchlej a spoľahlivej eliminácie hubovej choroby je dôležité, aby zostala plodina čo najdlhšie zdravá a vitálna. Adexar® Plus toto vďaka svojej dlhodobej účinnosti zabezpečí. Významnú úlohu pri tom hrá vytvorenie úložiska účinnej látky na povrchu listov.

Jarný jačmeň - hore neošetrená kontrola,  dole Adexar® Plus (1,5 l/ha v BBCH 37-39). Foto už takmer na konci vegetácie, 28.6.2016.

 

Adexar® Plus = Sila, na ktorú sa môžete spoľahnúť

Odporúčania k aplikácii:

Odporúčaná aplikačná dávka prípravku Adexar® Plus bola stanovená na základe niekoľkoročných presných poľných pokusov. V prípade systému jedného ošetrenia pšenice je odporúčaná dávka 1,5 l/ha a jačmeňa 1,25 l/ha.

Aplikáciu je vhodné uskutočniť vo fáze BBCH 37-39 (vývoj zástavovitého listu) kedy najviac využijete potenciál prípravku vrátane dĺžky účinnosti. Prípravok Adexar® Plus je registrovaný vo všetkých obilninách a proti všetkým kľúčovým pôvodcom hubového ochorenia obilnín a vykazuje vynikajúcu účinnosť aj na stále viac vyskytujúcu sa nebezpečnú ramuláriovú škvrnitosť.

Obr 2. Silné napadnutie ramuláriou v jačmeni (hore), Adexar® Plus v dávke 1,5 l/ha (dole).

 

Prečo použiť Adexar® Plus?

  • Najlepší fungicíd do obilnín na trhu
  • Obsahuje 3 účinné látky z troch chemických skupín (triazol + strobilurín + karboxamid), ktoré majú najširší záber hubových chorôb a vzájomne sa doplňujúce systémy účinku (preventivný, kurativný a eradikatívny)
  • Vynikajúca ochrana aj proti hrdzi plevovej a helmintospóriovej škvrnitosti
  • Extrémna mobilita v rastline zaisťuje ochranu aj nových prírastkov
  • Výrazne dlhšia účinnosť ako ostatné prémiové fungicídy na trhu
  • Významný prínos AgCelence® efektu:
    • Zvýšená ochrana proti nešpecifickým škvrnitostiam

 

Miroslav Demo, Matúš Czakó

BASF Slovensko

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down