25.02.2013 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aféra s konským mäsom pokračuje

Švédsky nábytkársky reťazec IKEA oznámil, že v 13 európskych krajinách, vrátane Slovenska, zastavil predaj jednej z dávok tradičných mäsových guliek, v ktorej testy v ČR odhalili konské mäso.

Česká Štátna veterinárna správa predtým informovala, že konské mäso objavili pri testoch kilogramových balení mrazených mäsových guliek, ktoré boli vyrobené vo Švédsku s označením "Guľky z hovädzieho a bravčového mäsa". Celkovo 760 kilogramov guliek stiahli skôr, ako sa dostali na pulty predajní.
IKEA uviedla, že zastavila predaj všetkých mäsových guliek zo šarže, v ktorej odhalili konské mäso testy v ČR.
„Berieme to veľmi vážne," povedala hovorkyňa IKEA Ylva Magnussonová v ústredí spoločnosti v juhošvédskom Helsingborgu. „Prestali sme predávať túto konkrétnu várku mäsových guliek na všetkých trhoch, kde mohli byť predávané," zdôraznila.
Okrem Českej republiky boli mäsové guľky z príslušnej várky dodané na Slovensko, do Británie, Portugalska, Holandska, Belgicka, Maďarska, Francúzska, Talianska, Španielska, Grécka, Írska a na Cyprus, uviedla Magnussonová. Nič podľa nej nenasvedčuje tomu, že odhalenie konského mäsa sa týka aj iných dávok.
Všetky mäsové guľky, ktoré predáva IKEA, vyrába vo Švédsku dodávateľská firma Familjen Dafgard. Tá na svojej webovej stránke oznámila, že situáciu vyšetruje a že dostane výsledky ďalších testov v najbližších dňoch, informovala agentúra Reuters.
KEA podľa svojej hovorkyne vykonáva aj vlastné testy. Pred dvoma týždňami spoločnosť testovala rad svojich mrazených potravín vrátane mäsových guliek, pričom nenašla žiadne stopy po konskom mäse, informovala agentúra AP. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down