06.08.2020 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných potvrdili v domácom chove v okrese Košice-okolie

Africký mor ošípaných (AMO) vo štvrtok potvrdili v chove domácich ošípaných v obci Janík v okrese Košice-okolie. Ide o druhé takéto ohnisko nákazy v tomto roku na Slovensku a prvé v okrese Košice-okolie. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

JANÍK. Prvé ohnisko v tomto roku zaznamenali v júli v obci Čierna v okrese Trebišov. Obec Janík sa nachádza zhruba dva kilometre od hranice s Maďarskom, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení vírusu AMO v populácii diviakov. Samotná oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO u diviakov. V danom chove bolo nekomerčne chovaných 20 ošípaných pre vlastnú spotrebu chovateľa.
Počas víkendu v dňoch 1. až 2. augusta u dvoch ošípaných pozorovali prvé zdravotné problémy, keď neprijímali krmivo a jedna odmietala vstať. "Následne tieto ošípané uhynuli. Privolaní súkromní a úradní veterinárni lekári zhodnotili situáciu a zdravotný stav zvierat na mieste, vykonali odber vzoriek a pitvu uhynutých ošípaných," uviedla ŠVPS na svojej webstránke. Pitva poukázala na nákazu AMO a Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Košice-okolie prijala predbežné opatrenia. Nákazu vo štvrtok potvrdilo národné referenčné laboratórium vo Zvolene.
"Predbežné epizootologické šetrenie naznačuje zavlečenie nákazy do chovu s nie príliš vysokým štandardom biologických opatrení na ochranu chovov a dôsledným dodržiavaním nariadených opatrení samotným chovateľom, ktoré platia v danej oblasti pre chovateľov vzhľadom na vývoj situácie v Maďarsku už dlhodobejšie," konštatovala ŠVPS.
V chove uhynuli už aj ďalšie tri ošípané, väčšina ďalších je apatická a neprijíma krmivo. Všetky uhynuté kusy prevzal kafilerický podnik na neškodné odstránenie. Zvieratá v ohnisku nákazy, ako aj kontaktné identifikované chovy ošípaných v najbližšom období zlikvidujú, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy.
Vytvorené je ochranné trojkilometrové pásmo okolo ohniska, do ktorého spadá obec Janík, a desaťkilometrové pásmo dohľadu, v ktorom sú Hosťovce, Chorváty, Turnianska Nová Ves, Turňa nad Bodvou, Žarnov, Peder, Drienovec, Moldava nad Bodovu, Mokrance, Rešica, Buzica, Čečejovce a Budulov.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down