24.11.2020 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných sa vyskytol aj v okrese Revúca

Revúca je jedenástym okresom v rámci SR, do ktorého sa rozšíril africký mor ošípaných (AMO). Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

REVÚCA. „Dňa 19. novembra bol potvrdený Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na AMO u dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer v okrese Revúca. V susednom okrese Rožňava bolo zaznamenaných už niekoľko pozitívnych prípadov AMO u diviačej zveri. Aj v okrese Rimavská Sobota bol u uloveného diviaka potvrdený AMO ešte v závere mesiaca júl,“ uvádza  MPRV, podľa ktorého tak výskyt v tejto oblasti bolo možné očakávať.
Rezort dodáva, že príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, respektíve zabezpečiť jej spomalenie.
Podľa ministerstva sa počet prípadov AMO v Európe počas tohto roka dostáva na hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. „V okolitých krajinách zaznamenali takmer 10.000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Maďarsku – cez 3600 a viac ako 3500 v Poľsku,“ konkretizuje rezort.
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down