25.07.2019 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných sa vyskytol v obci u drobnochovateľa

Prvý výskyt afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku zaznamenala Štátna veterinárna a potravinová správa SR u drobnochovateľa v obci Strážne v okrese Trebišov. Starosta Strážneho Július Horváth pre TASR potvrdil, že v uplynulých dňoch došlo v obci k viacerým podozrivým úhynom ošípaných chovaných v domácnostiach.

TREBIŠOV. Keď sa začali prípady úhynov množiť, vznikla podľa neho obava z možnej nákazy, ktorá sa napokon aj potvrdila. "Máme informácie, že v obci uhynulo v priebehu týždňa asi päť chovaných svíň. Dnes prišli do obce veterinári a toto vyšetrovali a preverovali, toľko viem, že brali vzorky a vzali aj svine do kafilérie," povedal starosta.
      Obec sa nachádza pri hranici s Maďarskom, kde nebezpečnú nákazu často šíria aj voľne žijúce diviaky. Výskyt afrického moru na severe Maďarska tesne pri slovenskej hranici a Trebišovského okresu zaznamenali už začiatkom mája.
      V obci Strážne sa pritom nechovajú prasatá vo väčších množstvách. "Niektorí občania si ich chovali pre seba, išlo počtom do desať domácností," povedal Horváth. Očakáva teraz pokyny zo strany úradov, ako má obec ďalej postupovať.
      Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila opatrenia na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo tri kilometre a pásmo dohľadu desať kilometrov od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. 
      Situáciou sa bude v piatok (26. 5.) v Trebišove zaoberať zasadnutie národnej expertnej skupiny pre AMO. Preventívne opatrenia sú v platnosti už dávnejšie a týkajú sa veľkochovov aj malých chovateľov, súčasťou je aj odstrel diviakov. Vytvorená nárazníková oblasť proti nákaze sa týka celého južného Slovenska.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down