08.12.2016 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrárna šanca pre vidiek

„Nechcem sa nikoho dotknúť, a ani nikoho urážať, ale nazdávam sa, že uplynulé štyri roky sme v našom agrárnom odvetví premrhali.“ Na predvianočnom stretnutí predstaviteľov poľnohospodárskeho a potravinárskeho odvetvia, ktoré sa konalo v minulom týždni v Mojmírovciach, okres Nitra, to uviedol Gabriel Csicsai, štátny tajomník MP RV SR.

MOJMÍROVCE. Štátny tajomník MP RV SR to uviedol v súvislosti s tým, že pravidlá „boli nastavené tak, aby podporovali predovšetkým tzv. priemyselné poľnohospodárstvo, teda veľké firmy, ktoré sa však spravidla orientujú na produkciu troch či štyroch veľkotonážnych plodín, nemajú živočíšnu výrobu a zamestnávajú len veľmi málo pracovníkov“.

Upozornil na disproporciu medzi týmito firmami na jednej strane a medzi malými či menšími farmami na strane druhej. Otázkou dňa podľa jeho mienky musí by to, ako podporiť práve tento typ podnikov, ktorý má šancu absorbovať vidiecku pracovnú silu, udržať osídlenie na vidieku a zabezpečiť aj jeho trvalý rozvoj.

Zo zhruba 15-tisíc firiem a fariem, ktoré v súčasnosti pôsobia v našom poľnohospodárskom odvetví, je podľa slov G. Csicsaia asi 80 percent malých a stredných podnikov. Avšak 20 percent tzv. veľkých fariem a podnikov zabezpečuje až 80 percent z celkovej agrárnej produkcie Slovenska.

„Slovensko je vidiecka krajina, a v regiónoch nemá inú šancu ako oprieť a spoľahnúť sa práve na poľnohospodárstvo,“ uviedol štátny tajomník MP RV SR v inej časti svojich odpovedí na otázky Roľníckych novín.

Dodal, že ľudia z prvovýroby v ostatných rokoch do značnej miery stratili svoj predchádzajúci spoločenský status, a ten im bude treba prinavrátiť.

V ďalšej časti odbornej časti tohto stretnutia na otázky odpovedal Dušan Janíček, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorý vo svojom vystúpení uviedol, že z pohľadu SPPK sa rok 2016 niesol predovšetkým v znamení slovenského predsedníctva v Európskej únii.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down