28.11.2017 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrárne aspekty malého a stredného podnikania

Slovenská akadémia poľnohospodárskych vied v spolupráci s Vysokou školou ekonomiky a manažmentu verejnej správy v Bratislave zorganizovali medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom Ekonomické a sociálne účinky malého a stredného podnikania, ktorá sa konala v minulých dňoch v a.s. Agrorent Nesvady v okrese Nové Zámky.

NESVADY. "Výber miesta nebol náhodný," povedal pri otvorení konferencie riaditeľ tohto podniku, Ing. Ján Šinúnek, lebo preberaná problematika sa bezprostredne dotýka aj poľnohospodárskych podnikov, a podnik v Nesvadoch tiež patrí do tejto kategórie.

Potrebu zorganizovať takúto konferenciu potvrdili aj odborníci zo zahraničia, konkrétne z Ruska, Poľska, Ukrajiny, Maďarska a z Českej republiky. Ciele konferencie následne ilustrovali na vybraných problémoch z prihraničných regiónov krajín V-4, Ruskej federácie a z Ukrajiny, a tiež na výsledkoch projektu medzinárodnej vedecko-výskumnej spolupráce, zameranej na rozvoj euroregiónov Karpaty, Tatry a Beskydy. Z vybraných prednášok prinášame hlavné myšlienky.

Hybná sila v rozvoji národného hospodárstva

Dr.h.c.prof.m.p.x.hc. prof. Ing. Vladimír Gozora, PhD. z Vysokej školy ekonomiky a manažmentu verejnej správy v Bratislave predniesol úvodný referát s názvom Ekonomické a sociálne účinky malého a stredného podnikania. Na základe výsledkov výskumu uviedol, že malé a stredné podniky, vrátane rodinných podnikov, by mali byť hybnou silou rozvoja národného hospodárstva.

Register organizácií Štatistického úradu SR evidoval koncom roku 2015 na Slovensku 531 729 podnikateľských subjektov. Najviac z nich, 515 236, čo je 96,9 percenta, predstavujú mikropodniky (do 9 pracovníkov). Malých podnikov (od 10 do 49 pracovníkov) bolo v rovnakom období 12 984, čo je 2,4 percenta z celku. Stredných podnikov (od 50 do 249 pracovníkov) bolo len 2 770, čo predstavuje 0,5-percentný podiel, a veľkých podnikov (250 a viac pracovníkov) bolo 666 s podielom 0,1 percenta.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down