15.08.2014 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrárne odvetvie proti dôsledkom embarga

Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR promptne zareagovalo na situáciu, ktorá vznikla po tom, čo Ruská federácia (RF) uvalila embargo na viacero poľnohospodárskych komodít a potravín, ktoré až doteraz dovážala z krajín EÚ.

BRATISLAVA. V uplynulý piatok v podvečer minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek v Bratislave predstúpil pred novinárov s vyhlásením, v ktorom zhrnul situáciu a konkretizoval kroky, ktoré hodlá jeho úrad vykonať v záujme ochrany domáceho agropotravinárskeho trhu.

„Rozhodnutie Ruskej federácie o zákaze dovozu významných potravín z krajín EÚ do Ruskej federácie považujem za rozpútanie obchodnej vojny na tom najcitlivejšom poli,“ povedal minister.

Pripomenul, že vývoz poľnohospodárskych výrobkov a potravín zo SR do Ruska z nášho hľadiska nie je rozhodujúci, i keď pre niektoré významné slovenské firmy môže priniesť aj existenčné problémy. Na ilustráciu, zo SR do Ruska ročne vyvážame potraviny či agrárne komodity v hodnote asi 32 miliónov eur.   

„Oveľa väčšou hrozbou pre SR môže byť absolútny pretlak ponuky potravín, ktoré mali pôvodne smerovať do Ruska, na našom domácom trhu, a s ním spojená cenová destabilizácia, ktorá môže následne priniesť zhoršenie dodávateľsko – odberateľských vzťahov, špekulatívne obchody a hygienické i bezpečnostné riziká, vyplývajúce z predaja potravín nižšej kvality,“ konštatoval Ľ. Jahnátek.

V záujme čo najefektívnejšieho zamedzenia týmto nežiaducim efektom vedenie MP RV SR prijalo celkom 19 opatrení, zameraných na ochranu vnútorného trhu pred dôsledkami embarga na dovoz európskych agrokomodít do Ruskej federácie.

Opatrenia sa skladajú z dvoch základných skupín. Prvá časť sa týka úrovne SR, kým druhá časť opatrení je zameraná navonok, a je adresovaná Európskej únii.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down