29.06.2018 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrion sa svojim členom snaží pomáhať

V máji tohto roku vošiel do platnosti nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a jeho vykonávacie vyhlášky. Agrion - Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR reagovalo na vzniknutú situáciu a pre poľnohospodárov pripravil seminár, ktorý sa týmito zmenami v legislatíve zaoberal. Za účasti Ing. Ľubomíra Moravčíka, PhD., Ing. Dušana Štofika a Ing. Martina Demeka z Ministerstva dopravy a výstavby bola dňa 29. mája odprezentovaná väčšina dôležitých bodov z nového zákona, ktoré sa týkajú dovozcov poľnohospodárskej techniky a zástupcov výrobcu tejto techniky.

Podujatie bolo zorganizované v nadväznosti na tradičnú konferenciu združenia Agrion, zameranú na problematiku prevádzky poľnohospodárskych vozidiel. Agrion chce pre členov svojho združenia aj v budúcnosti usporadúvať podobné konferencie. „Chceme pravidelne organizovať tieto konferencie pre našich členov, aby sme ich mohli informovať o rôznych zmenách v legislatíve, ktoré sa týkajú predaja a dovozu techniky,“ uviedol Ing. T. Kuna, technický riaditeľ spoločnosti Ematech a zároveň vedúci homologizačnej komisie združenia AGRION.

V tomto roku sa do programu konferencie zaradila téma o novom zákone 106/2018 Z.z.

Hlavnou myšlienkou konferencie bolo objasnenie tohto nového zákona a zapracovanie vyhlášky 131/2018 do zákona 106/2018 Z.z., ktorá uľahčuje prácu dovozcom techniky. Nemenej podstatným je aj schválenie príručky kvality a umožnene jej distribúcie členom združenia Agrion.

Podujatie otvoril už tradične za združenie Agrion jeho riaditeľ Ing. Juraj Huba, ktorý uviedol prezidenta združenia Agrion Ing. Petra Matejoviča. Ten vo svojom prejave povedal: „Táto konferencia vyplynula z našej činnosti, v rámci ktorej homologizačná komisia združenia Agrion v poslednej dobe úzko spolupracovala s Ministrerstvom dopravy a výstavby na tvorbe legislatívnych predpisov. Na niečom sme za zhodli, žiaľ nie všetkým našim požiadavkám je možné vyhovieť. V našom združení sme sa rozhodli, že do budúcnosti budeme pracovať na štatistikách predaja ostatných strojov, nie len traktorov, ako tomu bolo doteraz. Veríme teda, že v budúcnosti budeme vedieť takto informovať poľnohospodársku verejnosť  o tom, aký je predaj poľnohospodárskych strojov aj pri iných modeloch, ako sú traktory.“

Štátny radcovia z ministerstva dopravy teda informovali počas svojich vystúpení o zmenách v zákone a nových vyhláškach. Prvý krát v histórii mohli pracovníci Agrionu pripomienkovať nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a jeho vykonávacie vyhlášky. Tento nový zákon nahrádza zákon 725/2004 Z.z., ktorý bol novelizovaný 23 krát a z toho dôvodu bol už neprehľadným. Združenie Agrion vytvorilo homologizačnú komisiu, ktorej bolo zo stany ministerstva umožnené pripomienkovať tento zákon. „Tento zákon sme pripomienkovali hlavne preto, aby sme docielili zjednodušenie práce členom nášho združenia, dovozcom techniky. V terminológii ministerstva dopravy sme zástupcovia výrobcu,“ vysvetľuje predseda homologizačnej komisie Ing. Tomáš Kuna. Týmto členovia združenia Agrion ako zástupcovia výrobcu musia plniť legislatívu týkajúcu sa dopravnej spôsobilosti vozidiel, ktoré dovážajú. Tá je popísaná v novom zákone 106/2018 Z.z. Všetka mechanizácia pripájaná za traktor, či sa jedná o mulčovače, postrekovače, zhrňovače, baličky a pod. sú ťahanými, alebo nesenými vymeniteľnými strojmi za traktor.

 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 26

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down